Nikt nie lubi jak wbija mu się igłę w ramię. Niestety szczepionki muszą tak być dostarczane do naszego organizmu. Dodatkowo mają one jeszcze jedną wadę – muszą być przechowywane w niskich temperaturach. Nowy plaster kompletnie eliminuje oba problemy.
Naukowcy z Uniwersytetu Rochester Medical Center opracowali plaster, który dostarcza szczepionkę bez użycia małych igieł. Wykorzystuje on mechanizm zainspirowany wypryskiem skóry. Występuje on wtedy, gdy brak białka CLDN-1 powoduje nadmierną przepuszczalność skóry. Badacze doszli do wniosku, że tymczasowe wywołanie takiej przepuszczalności mogłoby pomóc w dostarczeniu szczepionki.
Czytaj też: Nowy laserowy czujnik sprawdza się nawet w ruchu
Zmieszali oni szczepionkę z syntetycznym peptydem, który hamuje CLDN-1. W rezultacie skóra otwiera się po nałożeniu plastra i wpuszcza szczepionkę. Zaraz po tym zamyka się a plaster blokuje przedostawanie się alergenów podczas tego procesu.
W testach umieszczano plastry na grzbietach myszy. Nie wystąpiły żadne problemy skórne ani inne skutki uboczne. Szczepionka wywoływała silną odpowiedź immunologiczną przeciwko grypie, czyli działa prawidłowo. Teraz naukowcy chcą rozwijać technologie i przejść do badań klinicznych.
Czytaj też: W zatoce Tampa znajdują się ogromne ilości mikroplastików
Źródło: Newatlas