Japońscy naukowcy stworzyli pulsometr, który dokonuje pomiarów z zewnątrz, poprzez przyłożenie urządzenia do skóry.
Sensor charakteryzuje się wysoką elastycznością, dzięki czemu może zostać przyklejony do skóry. Jego dodatkowymi atutami jest m.in. zasilanie przy pomocy energii słonecznej oraz fakt, iż może dokonywać pomiarów od zewnątrz.
Urządzenie jest w stanie monitorować szereg funkcji biologicznych. Obecnie może zostać wykorzystane do monitorowania pracy serca, ale w przyszłości mówi się o innych zastosowań, chociażby o ocenie pracy mózgu. Pierwsze testy zostały przeprowadzone na szczurach, podczas gdy kolejne – na ludzkich pacjentach. W obu przypadkach pulsometr wykazał się wysoką efektywnością i oceniono go jako przydatny.
Podstawowym elementem, który wyróżnia nowo opracowane urządzenie jest sposób jego zasilania. Pulsometr działa w oparciu o energię słoneczną i nie wymaga innych, zewnętrznych źródeł prądu. Poza tym, sensory zasilane przy pomocy baterii czasami są mało wiarygodne ze względu na występowanie zakłóceń, tzw. szumu elektronicznego.
Zdaniem twórców jest to spory krok w kierunku tworzenia urządzeń, które można przyklejać do ludzkiej skóry. Dalsze badania będą się koncentrować na elementach opartych na krzemie. W ten sposób autorzy projektu zamierzają doprowadzić do bardziej wydajnej transmisji danych do innych urządzeń.
[Źródło: digitaljournal.com]