Naśladowanie złożonego ruchu ludzkiej ręki nie jest łatwym zadaniem dla robotów. Kości, stawy, ścięgna, więzadła, mięśnie i nerwy mają ogromny wpływ na zachowanie naszych kończyn. Naukowcy z University of Cambridge podjęli się uproszczenia projektu i ograniczeniu ilości oprogramowania odpowiedzialnego za sterowanie robotem. W ten sposób uzyskali maszynę, która zagrała prostą melodię na keyboardzie.
Ręka robota została wydrukowana w 3D przy użyciu miękkich i sztywnych materiałów. Następnie została ona połączona do mechanicznego ramienia UR5, co pozwoliło na precyzyjną kontrolę ręki za pomocą API Pythona. Palce nie mają żadnych siłowników ani hydrauliki, więc nie mogą same się poruszać. Jednak poprzez skręcanie dłonią mechaniczne palce mogły trafiać w wybrane klawisze i zagrać proste melodie.
Naukowcy przyglądali się pojedynczym naciśnięciom, ruchowi kciuka i zachowaniu całej ręki. Cztery palce zostały użyte do pierwszej serii eksperymentów, w których testowano różne parametry kontrolne. Kolejne eksperymenty dotyczyły zarówno kciuka, jak i palca wskazującego i miały na celu odtworzenie ruchu dłoni zawodowych muzyków.
Istnieje wiele przykładów bardziej zaawansowanych robotów, a ten nie wygra żadnych konkursów związanych z grą na fortepianie, ale nie to jest najważniejsze. Naukowcy twierdzą bowiem, że ich projekt może doprowadzić do stworzenia robotów zdolnych do bardziej naturalnego ruchu przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia energii.
[Źródło: newatlas.com; grafika: University of Cambridge]
Czytaj też: Robot z Uniwersytetu Harvarda może wspinać się wewnątrz silników odrzutowych