WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Ten robot zagra z nami w kamień-papier-nożyce. I zawsze zwycięży

Maszyny stają się w dzisiejszych czasach coraz inteligentniejsze – w szachy zdarzyło im się już wygrywać z mistrzami (np. słynny mecz Deep Blue z Garim Kasparowem w 1997 roku), potrafią już same prowadzić samochody i dokonywać skomplikowanych zabiegów chirurgicznych. Taka inteligencja nie jest oczywiście równoznaczna z umiejętnością samodzielnego myślenia i świadomością, lecz i tak należy mieć szacunek dla postępu technologicznego w robotyce. Oto kolejny przykład:

Japońscy studenci z Uniwersytetu Tokijskiego stworzyli właśnie pomysłowe urządzonko – robo-rękę, która jest nie do pobicia w popularną grę losową „kamień-papier-nożyce”. No właśnie, w takim razie czy naprawdę taką losową?

1430116226221692048

Jak tłumaczą to sami twórcy:

W tej wersji (trzeciej z kolei) wdrożyliśmy systemy wykrywania dużych prędkości „1ms Auto Pan-Tilt” oraz “Lumipen 2”, aby rozszerzyć pole widzenia dla systemu wizyjnego. Dzięki tym technologiom urządzenie jest w stanie bezbłędnie śledzić ruch ludzkiej ręki i interpretować jej kształt nawet gdy ta znajduje się w szybkim ruchu. Dzięki tej „szybkowizji” połączonej z możliwością błyskawicznych zmian ustawień maszyny, jest ona w stanie osiągnąć stuprocentową skuteczność i zwyciężać za każdym razem.

Dokładną specyfikację sposobu działania robota można znaleźć POD TYM LINKIEM.

[źródło i animacje: kotaku.com]