Reklama
aplikuj.pl

Ten rozbłysk był 10 mld razy potężniejszy od tych z naszego Słońca

W listopadzie 2016 r. astronomowie obserwowali młodą gwiazdę w odległości około 1500 lat świetlnych od Ziemi, której eksplozja była około 10 miliardów razy silniejsza niż jakikolwiek rozbłysk, który zaobserwowano w przypadku ziemskiego. To nagłe zdarzenie może być najjaśniejszym znanym błyskiem, jaki kiedykolwiek spowodowała młoda gwiazda. Może również pomóc naukowcom w lepszym zrozumieniu wciąż słabo poznanego procesu formowania się gwiazd.

Steve Mairs i jego współpracownicy wykryli rozbłysk za pomocą Teleskopu Jamesa Clerk Maxwella, umieszczonego na wulkanie Mauna Kea na Hawajach. Eksplozja miała miejsce w układzie podwójnym umiejscowionym w Mgławicy Oriona, jakieś 1500 lat świetlnych od Ziemi. Mgławica ta jest najbliższym aktywnym regionem gwiazdotwórczym i jest często badana przez astronomów zainteresowanych narodzinami gwiazd i planet.

Czytaj też: Solar Parker Probe szykuje się na kolejne spotkanie ze Słońcem

Rozbłyski słoneczne występują, gdy linie pola magnetycznego gwiazdy zderzają się ze sobą, uwalniając ogromne ilości energii i naładowanych cząstek. Według NASA, typowy rozbłysk słoneczny z ziemskiego słońca uwalnia energię równoważną „milionom bomb o mocy 100 megaton w tym samym czasie”. Kiedy ta energia dociera do Ziemi, może doprowadzić do paraliżu urządzeń elektrycznych na całym świecie, tak jak to miało miejsce w 1859 roku.

W jaki sposób rozbłysk z 2016 roku mógł być miliardy razy silniejszy niż te występujące na Słońcu? Naukowcy nie są pewni, ale prawdopodobnie ma to coś wspólnego z faktem, że dana gwiazda jest nadal bardzo młoda i pochłania ogromne ilości materii.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Naukowcy podejrzewają, że ta gwiazda jest identyczna jak Słońce