Reklama
aplikuj.pl

Ten rysunek z epoki kamienia pochodzi sprzed ponad 70 tysięcy lat

Prosty wzór narysowany na ścianie południowoafrykańskiej jaskini pochodzi sprzed 73 tysięcy lat. Jego autorem jest przedstawiciel Homo sapiens zamieszkujących tereny Blombos w RPA. Żyli oni tam od 100 000 do 72 000 lat temu.

Poza rysunkiem archeolodzy znaleźli w jaskini również przedmioty świadczące o artystycznych duszach jej mieszkańców. Były to m.in. koraliki z muszli morskich ślimaków oraz fragmenty kości z namalowanymi wzorami przy użyciu barwnika – ochry. Najbardziej intrygującym elementem rękodzieła jest jednak rysunek znajdujący się na ścianie. Być może do jego namalowania wykorzystano odkryty w 2011 roku zestaw narzędzi. Zawierał on muszle wypełnione resztkami pigmentu.

Trudno nazwać rysunek dziełem wszechczasów, wszak jego autor był zapewne jednym z pierwszych tego typu artystów. Nie zmienia to faktu, że znalezisko jest niezwykle stare. Datowane na ok. 73 tysiące lat zajmuje powierzchnię 4-centymetrowego kamyka. Zostały na nim uwiecznione krzyżujące się kreski wykonane z użyciem wspomnianej już ochry. Zdaniem badaczy fragment skały jest zaledwie częścią większego obrazu, którego niestety nie udało się skompletować. Naukowcy uważają, że znaczenie rysunku było symbolicznie, lecz nie udało się go rozszyfrować. Podobne wzory odnaleziono również na innych, wcześniej znalezionych przedmiotach.

Na początku 2018 roku na terenie Hiszpanii udało się znaleźć rysunki wykonane przez neandertalczyków. Ich powstanie datuje się na ok. 65 tysięcy lat temu, co pozwala sądzić, że zarówno Homo sapiens neanderthalensis jak i Homo sapiens zaczęli tworzyć sztukę w podobnym czasie.

[Źródło: nature.com; grafika: Magnus Haaland, Henshilwood]