Reklama
aplikuj.pl

Ten samosmarujący materiał powstał dzięki dżdżownicom

Chyba mało kto przepada za dżdżownicami ze względu na ich osobliwy wygląd. Jednak mimo ciągłego przebywania pod ziemią, są one dość czyste. Dzieje się tak za sprawą wydzielanego przez te zwierzęta śluzu. Naukowcy wykorzystali tę właściwość w zaprojektowaniu nowego materiału, który może mieć wiele zastosowań.

Stworzony przez zespół naukowców z Leibniz Institute for New Materials, gumowy materiał polimerowy ma drobne pory na swojej powierzchni i zawiera kropelki oleju silikonowego. Zazwyczaj olej pozostaje wewnątrz polimeru. Jednak przy zastosowaniu ciśnienia kropelki zmieniają kształt, umożliwiając ich przenikanie przez pory aż na powierzchnię materiału. Tam tworzą warstwę smarującą, która jest stale uzupełniana, gdy jej ilość spadnie.

Co ciekawe, powierzchnia polimeru jest szorstka, nie gładka. W rzeczywistości zwiększa to skuteczność smarowania, ponieważ umożliwia lepszą przyczepność oleju do polimeru, tworząc grubszą warstwę, niż byłoby to możliwe w innym przypadku. Gdy badano zarówno szorstkie jak i gładkie wersje materiału, oleista folia na chropowatej powierzchni przetrwała około 10 000 cykli tarcia, podczas gdy folia na gładkiej powierzchni osiągnęła zaledwie około 300 cykli.

Materiał może znaleźć zastosowanie w sytuacjach, w których obiekty muszą się przesuwać. Mowa także o użyciu w biomedycynie, do zrzucania mikrobów rosnących na powierzchni wybranych materiałów.

[Źródło: newatlas.com; grafika: Leibniz Institute for New Materials]

Czytaj też: Autoregenerujący się materiał powstaje z węgla znajdującego się w powietrzu