Reklama
aplikuj.pl

Ten smartfon zapoczątkował dominację firmy Samsung

Samsung Galaxy I7500 / fot.producenta

Dziś praktycznie każdy człowiek ma telefon. Jedni mają smartfony inni urządzenia klasyczne. Większość telefonów na rynku w rękach klientów to oczywiście Samsungi. Dominacja producenta na rynku jest wyraźna (pokazują to globalne wyniki sprzedażowe). Koreańczycy jednak nie spoczywają na laurach dalej rozwijając swój biznes. Spójrzmy jednak od czego to wszystko się zaczęło, bo w przeszłości był jeden smartfon, który zapoczątkował erę Galaxy.

Dawno, dawno temu jakieś 15 lat (2009 rok) temu na świecie pojawił się smartfon o kodowym oznaczeniu i7500. To właśnie ten telefon jako pierwszy otrzymał przydomek Galaxy rozwijając wszystkie rodziny smartfonów od budżetowych modeli, skończywszy na rodzinach ekstraflagowców. Niespełna rok później Samsung wpadł na pomysł flagowej rodziny S rozbudowując wszystko po kolei. W międzyczasie koreański producent zdążył jedną z rodzin Note uśmiercić jednocześnie dodając rysik (charakterystyczny element notesów) do flagowych ultrasów. Od 2009 roku wiele się zadziało a dziś Samsung jest tam, gdzie jest, czyli na szczycie podium.

Galaxy S, Galaxy Note oraz Z Flip i Z Fold to rewolucja, która ciągle trwa

Nie sposób opisać tego jak diametralnie zmieniły się wszystkie Galaxy. W starszych modelach oprócz prostych AMOLED-ów mieliśmy także fizyczne przyciski na przodzie urządzenia. Dziś takie smartfony Samsung w zasadzie nie istnieją (przynajmniej w sektorze flagowców). Jest to oczywiste, że zmiany dotknęły wszystkich części, wszystkich obszarów smartfona. Rozwinęły się procesory, aparaty fotograficzne oraz pojemność baterii. Kiedyś smartfony nie były wodoodporne, pyłoszczelne. Dziś praktycznie każdy Galaxy ma na swoim pokładzie jakąś normę IP. Nie sposób zapomnieć o systemie Android (twórcą jest oczywiście Google). Wtedy w 2009 roku na pokładzie Samsung Galaxy (i7500) znajdował się Android 1.5 Cupcake. Dziś możemy mówić o Androidzie 14 (nieoficjalnie mówi się o słodkiej nazwie Upside Down Cake) i technologicznych rozwiązaniach.

Najnowszą zmianą i najbardziej zaawansowaną jest oczywiście Galaxy AI. Urządzenia jakieś 15 lat temu były bardzo pospolite, nie potrafiły zbyt dużo. Dziś telefonem możemy zrobić praktycznie wszystko, a to dopiero początek. Wśród zmian pojawiło się też coś, co nie zachwyciło klientów. Niektóre urządzenia na rynku nie mają już popularnego gniazda słuchawkowego 3,5 mm. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich smartfonów, ale producenci chętnie przechodzą do takich możliwości. Powodem mogą być trendy, chęć sprzedania bezprzewodowych słuchawek lub nawet niepotrzebne koszty. Pamiętajmy, że brak gniazda jack to również brak słuchawek w zestawie. Samsung nie jest odosobniony od takiego działania. Spójrzmy np. na model Galaxy Z Fold 5 lub inne smartfony. Należy również zwrócić uwagę, że Koreańczycy starają się iść z duchem czasu i trendami rynkowymi.

Samsung Galaxy I7500 / fot.producenta

Na koniec zastanawiam się, czy Samsung ma w swojej siedzibie jakieś małe święto? W końcu w kwietniu 15 lat temu powstał ich pierwszy Galaxy. Obserwując technologiczny przeskok w trakcie tego czasu strach pomyśleć czym Samsung zaskoczy nas po kolejnych 15 latach. Kto wie może smartfony będą same chować się do naszych kieszeni? Koncepcja mało realna, ale pomarzyć zawsze można.

Źródło: Sammobile, opracowanie własne