Reklama
aplikuj.pl

Ten system przekształca sygnały z mózgu w mowę

Naukowcy zademonstrowali system oparty na sztucznej inteligencji, który skutecznie tłumaczy sygnały z mózgu na zrozumiałą mowę. Niezwykły eksperyment stanowi dowód na to, że w przyszłości mogą powstać urządzenia komunikacyjne kontrolowane przy pomocy umysłu. 

Ogromną przeszkodą na drodze do stworzenia skutecznych interfejsów typu mózg-komputer stanowi tłumaczenie szerokiego wachlarza sygnałów wytwarzanych przez nasz mózg. Chodzi o przetwarzanie ich na słowa i obrazy, które mogłyby stanowić podstawy komunikacji. Wraz z upływem czasu jesteśmy coraz bliżsi wizji kontrolowania różnego rodzaju maszyn przy pomocy samych myśli.

W nowym badaniu najpierw zebrano dane od pięciu pacjentów, u których przeprowadzano zabieg związany z leczeniem epilepsji. Pacjenci mieli elektrody wszczepione w ich mózgi, co umożliwiło naukowcom zarejestrowanie pomiarów, podczas gdy pacjenci słuchali krótkich historii opowiadanych przez 4 różne osoby. Podczas trwających operacji udało się zebrać po ok. 30 minut nagrań od każdego chorego. Chodziło o mierzenie aktywności mózgu, który reagował na wypowiadane kwestie.

Aby przetestować skuteczność algorytmu, system miał za zadanie zdekodowanie głosów odliczających od zera do dziewięciu, które nie znajdowały się wśród danych służących do „wytrenowania” SI. Gdy mówcy powtarzali cyfry, sygnały mózgowe pacjentów zarejestrowano i przepuszczono przez elektroniczny syntezator. Następnie sieć neuronowa przeanalizowała i oczyściła to, co wyprodukował syntezator.

Jak opisują autorzy eksperymentu, ludzie mogli zrozumieć i powtórzyć dźwięki w ok. 75% przypadków. Jest to znacznie wyższy wynik niż w przypadku poprzednio stosowanych metod. Jeśli takie wyniki dało się uzyskać z tak niewielkiego zbioru danych, można sobie tylko wyobrazić, co można wygenerować z większych ilości informacji. Następnym krokiem dla badaczy jest udoskonalenie algorytmów w celu sprawdzenia, czy uda się rozszyfrować bardziej złożone słowa i zdania.

[Źródło: newatlas.com]

Czytaj też: Naukowcy przyspieszyli proces uczenia poprzez stymulację mózgu