Reklama
aplikuj.pl

Ten tunel czasoprzestrzenny dla fal dźwiękowych powstał dzięki drukowi 3D

Zastosowano nowatorską metodę tworzenia niezwykłego typu tunelu, a raczej „fałszywych tuneli czasoprzestrzennych” dla fal dźwiękowych. Model matematyczny ma pomóc w wyszukiwaniu prawdziwych tego typu „mostów”. 

Naukowcy wykorzystali metodę do badania struktur czasoprzestrzeni za pomocą niejednorodnych materiałów, tworząc w ten sposób rodzaj „tunelu czasoprzestrzennego”. Celem badania było dokładniejsze pełniejsze zrozumienie propagacji tuneli czasoprzestrzennych. Poza tym zadaniem naukowców było zbadanie przekierowania fali, tunelowania i wirtualnej kaustyki tunelu czasoprzestrzennego.

Tunele czasoprzestrzenne to teoretyczne struktury łączące różne punkty w czasoprzestrzeni. Aby je stworzyć, naukowcy zastosowali proces pozwalający uprościć modelowanie urządzeń optycznych. Wykorzystuje ona metamateriały (zaprojektowane tak, aby posiadały właściwości, które nie pojawiają się w naturalnie występujących materiałach) w celu wytworzenia zmian przestrzennych. Funkcja ta może prowadzić do opracowania złożonych urządzeń, które można by wykorzystać, np. w komputerach.

Według Chrisa Lee, zastosowana technika wykorzystuje matematyczne podobieństwo pomiędzy optyką i ogólną teorią względności. Przekształca problem optyczny w tor ruchu w przestrzeni. Istnienie tuneli czasoprzestrzennych można zademonstrować matematycznie, ale trudniej jest to zrobić w praktyce. Jednym z powodów jest znalezienie materiałów, które posiadają tzw. odpowiednie współczynniki refrakcji.

Naukowcy stworzyli więc zakrzywioną dwuwymiarową powierzchnię w trójwymiarowym świecie. Pomogło to uczynić coś bardzo skomplikowanego łatwiejszym do wizualizacji i interpretacji.

[Źródło: digitaljournal.com]

Czytaj też: Wydrukowano tytanowe kołpaki za pomocą drukarek 3D