Ten żel w spreju pomoże w walce z odmrożeniami

Ten żel w spreju pomoże w walce z odmrożeniami

Miłośnicy gór i sportów zimowych znają niebezpieczeństwa związane z niskimi temperaturami – uszkodzenia tkanek, które mogą wystąpić, gdy uszy czy palce są narażone na odmrożenia. Jednak w odległych, zaśnieżonych miejscach leczenie może być trudne. Sytuację może poprawić niedawno opracowany żel.

Odmrożenia powodują zamarzanie i krystalizację płynów w skórze i tkankach pod nią, co prowadzi do stanu zapalnego, zmniejszonego przepływu krwi i śmierci komórek. Kończyny są najbardziej narażone, ponieważ są one najbardziej oddalone od serca, co skutkuje zmniejszonym przepływem krwi. Jeśli odmrożenie nie jest leczone wkrótce po urazie, może to prowadzić do gangreny i amputacji uszkodzonych części. Konwencjonalne zabiegi obejmują zanurzenie części ciała w ciepłej wodzie, stosowanie kremów antybiotycznych lub podawanie rozszerzaczy naczyń i leków przeciwzapalnych. Niestety, w odległych, górskich obszarach, nie zawsze jest dostęp do tego typu środków.

Aby to zmienić, naukowcy wykorzystali heparynę, antykoagulant, który poprawia przepływ krwi poprzez zmniejszenie krzepnięcia i naprawdę naczyń krwionośnych. Wprowadzili ją do liposomów. Te lipidowe nośniki pomogły dostarczyć heparynę głęboko pod skórę. Następnie zamknęli je w formie aerozolu, który zawierał również ibuprofen (lek przeciwbólowy i przeciwzapalny) oraz glikol propylenowy, który pomógł utrzymać aerozol w bardzo niskich temperaturach. Badacze odkryli, że leczenie całkowicie zagoiło urazy w ciągu 14 dni. Dla porównania, nieleczone urazy zagoiły się w około 40%, a leczone kremem z antybiotykiem zagoiły się w 80%.