WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Test routera Tenda AC23

Test routera Tenda AC23

Na rynku znajdziecie sporo routerów od różnych producentów. Jednym z lepiej wycenionych i wyróżniających się na tle konkurencji jest Tenda AC23.

Wygląd i specyfikacja Tenda AC23

Router zapakowany jest w czarno-czerwony karton. Wraz z nim w środku znajduje się instrukcja, kabel ethernet oraz zasilacz – dodatki są więc standardowe, aczkolwiek całkowicie wystarczające.

Tenda AC23 ma prosty wygląd – jest cała czarna. Jedyne co go wyróżnia to różne kształty obudowy, ale moim zdaniem nie jest to nic specjalnego. Router prezentuje się jak typowe tego typu urządzenie i nie ma tutaj żadnych zaskoczeń.

Dokładne wymiary Tenda AC23 to 238,9 x 144,3 x 40,3 mm. Jest on wykonany głównie z tworzywa sztucznego, więc jakość jest przeciętna. Jak router Wam upadnie z większej wysokości to raczej nie będzie co zbierać. Z przodu znajduje się 5 diod: SYS, WAN, LAN, WiFi i T. Ta ostatnia jest zarezerwowana – nie pisze nawet w instrukcji po co ona jest. Pozostałe działają zgodnie z domysłami – informują o działaniu odpowiednich funkcji i w razie problemów odpowiednio migają.

Z tyłu znajduje się wejście na zasilanie, złącze WAN, 3x LAN i przycisk WPS. Ten ostatni pozwala łatwo sparować urządzenia obsługujące WPS. Złącza WAN i LAN obsługują prędkość do 1000 Mbps. Kolejna ważna cecha urządzenia to aż siedem anten 6 dbi. Cztery z nich pracują w paśmie 5 GHz, co ma zapewniać świetną przepustowość. Trzeba tutaj wspomnieć też o wbudowanym wzmacniaczu sygnału dla obu pasm. Dzięki niemu sygnał ma przenikać znacznie dalej w domach.

Maksymalna prędkość dla sieci 5 GHz to 1733 Mbps, a dla sieci 2,4 GHz 300 Mbps. Obie sieci można złączyć w jedną, co jest sporym plusem. Tenda AC23 oferuje technologię 4×4 MU-MIMO dla pasma 5 GHz. Zapewnia ona większy zasięg i prędkość WiFi niż routery 3×3 MU-MIMO.

Konfiguracja i aplikacja mobilna Tenda AC23

Zdecydowałem się, żeby po raz pierwszy skonfigurować router za pomocą aplikacji mobilnej. Odbyło się to bardzo szybko i bez problemów. Wystarczy połączyć się z WiFi (domyślnie brak hasła), ustawić hasło i po sprawie – można korzystać z sieci. Prościej nie dało się już tego rozwiązać.

Sama aplikacja nie jest jednak idealna. Pozwala ona na podejrzenie podłączonych urządzeń, zarządzanie pamięcią masową (w przypadku Tenda AC23 niedostępne, bo nie ma złącza USB) czy zarządzanie routerem. W ustawieniach sprawdzicie moc sygnału, zmienicie hasło, stworzycie sieć dla gości czy łatwo zaktualizujecie system. Niestety aplikacja często wylogowuje, nie znajduje urządzenia czy jest z nią sporo problemów – łatwiej jest konfigurować router z poziomu przeglądarki.

Oprogramowanie Tenda AC23

Z poziomu przeglądarki nie ma już żadnych problemów. Także zyskujecie dostęp do znacznie większej ilości opcji i ustawień. Ponownie łatwo stworzycie sieć dla gości, będziecie zarządzali kontrolą rodzicielską, VPN czy IPv6. Możecie także skonfigurować statyczne IP, zmienić ustawienia WiFi czy podejrzeć podłączone urządzenia. Ustawień może nie jest tak sporo jak u konkurencji, ale są one logicznie poukładane, proste do konfiguracji oraz łatwo znajdziecie interesującą Was opcję.

Opcje pokazują, że do routera bez problemów możecie dołączyć wzmacniacz WiFi. Tutaj opcje przekierowują do Tenda A9 (49 zł, więc nie tak dużo). Dzięki niemu możecie bardzo łatwo rozszerzyć sygnał tak, aby ten pokrył większość mieszkania czy domu.

Testy Tenda AC23

Testy sygnału wykonałem w dwupoziomowym mieszkaniu. Jego plan macie poniżej – zielonym kółkiem zaznaczyłem położenie routera (czerwone kółko to zazwyczaj kolejny router – w tym wypadku jego nie było). W mieszkaniu zawsze był problem z Wi-Fi – do dalej oddalonych pokojów bez sieci mesh ono nie docierało. Testy wykonałem przy wykorzystaniu smartfona Oppo Reno 2.

Miejsce pomiarowe2,4 GHz [dBm]5 GHz [dBm]
1-21-18
2-65-61
3-57-54
4-78-80
5-84-86
6-69-74
7-66-72
8-75-80
9-80-84
10-85-88

Jestem naprawdę zaskoczony wynikami – całe mieszkanie miało dostęp do internetu. Zazwyczaj najdalej oddalone miejsca (np. nr 5) traciły sygnał przy braku sieci mesh. Tym razem tak się nie stało. Oczywiście w daleko oddalonych pokojach sygnał był słaby i nie ma mowy o wykorzystaniu pełni potencjału światłowodu. Ale w dalszym ciągu można połączyć się z internetem, co jest moim zdaniem znakomitym wynikiem.

Co ważne obie sieci pokryły całe mieszkanie. Najczęściej widzę brak sygnału przy sieci 5 GHz, która nie sięga bez sieci mesh do dalszych pokojów. Tutaj zawsze dało się połączyć z WiFi. Zasięg oceniam więc bardzo pozytywnie.

Testy ponowiłem także w mieszkaniu w bloku. Sygnał w pokoju za wieloma ścianami był znacznie większy od tego oferowanego przez FunBox dodawany przez Orange do światłowodu. Wreszcie najdalszy pokój (a wierzcie mi, że przez ściany w bloku ciężko się przebić sygnałem) miał bardzo dobry sygnał i mógł w pełni wykorzystać możliwości sieci.

Podsumowanie testu Tenda AC23

Tenda AC23 kosztuje ok. 269 zł. Uważam, że w tej cenie jest to znakomity wybór. Router może nie wygląda wybitnie, ani nie jest znakomicie wykonany – w takiej cenie nie ma na to co liczyć. Ma on za to wiele technologii, które sprawiają, że sprzęt działa znakomicie. Tutaj muszę wspomnieć aż o 7 antenach ze wzmaczniaczami oraz 4×4 MU-MIMO. Nie zabrakło też przycisku WPS, który pozwala łatwo podłączyć kompatybilne urządzenia.

Aplikacja mobilna mogłaby być trochę lepsza – działa ona naprawdę średnio. Natomiast nie ma problemów z pierwszą konfiguracją Tenda AC23 – parę minut i gotowe. Obsługa routera przez przeglądarkę w komputerze jest za to bezproblemowa. Opcje są logicznie poukładane, łatwo znaleźć interesującą nas funkcję. Tych jest sporo, więc można spędzić trochę czasu dopasowując działanie Tenda AC23 do wymagań.

Największą zaletą Tenda AC23 jest za to pokrycie sygnałem. Sieć 2,4 GHz i 5 GHz poradziła sobie z całym mieszkaniem testowym, co jest sporym sukcesem. Sygnał docierał nawet do najdalszych pomieszczeń (fakt, że słaby, ale jednak docierał) co jest sporym sukcesem. Przy mieszkaniach jednopiętrowych Tenda AC23 sprawdzi się zatem znakomicie.

Z czystym sumieniem mogę polecić Tenda AC23 każdej osobie, która szuka routera o znakomitym stosunku ceny do oferowanych możliwości. Pod tym względem testowane urządzenie wypada naprawdę świetnie.

Zdjęcia wykonałem za pomocą smartfona Oppo Reno 2.