Produkowana przez nasze nerki interleukina 37 (IL-37) jest białkiem o bardzo silnych właściwościach przeciwzapalnych i immunosupresyjnych. Jest ona produkowana tylko w niewielkich ilościach przez nasz organizm. Jeśli zostanie ono sztucznie zsyntetyzowane to może znaleźć zastosowanie w leczeniu różnych chorób.
IL-37 może być wytwarzane w laboratorium przez bakterie E.coli. Jest to jednak dosyć kosztowany proces a samego białka nie powstaje zbyt wiele. Dlatego też naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego w Kanadzie opracowali specjalne tytoniowe rośliny, które mogą tani produkować IL-37.
Tytoń jest specjalnie zmodyfikowany genetycznie. Analizy laboratoryjne wykazały, że w pełni funkcjonalna interleukina 37 może być z powodzeniem ekstrahowana z komórek roślinnych i może to się odbywać przy znaczących ilościach. Naukowcy uważają też, że są w stanie stworzyć inne rośliny, np. ziemniaki, które są w stanie produkować owo białko.
Czytaj też: Poziomy witaminy D można mierzyć we włosach
Naukowcy liczą, że tak otrzymane IL-37 przyczyni się do leczenia zaburzeń zapalnych i chorób autoimmunologicznych, takich jak cukrzyca typu 2, udar, demencja czy zapalenie stawów. Badacze rozważają też wykorzystanie białka to zwalczania potencjalnie szkodliwego zapalenia pojawiającego się przy przywróceniu przepływu krwi do przeszczepionego narządu.
Artykuł na ten temat został opublikowany w Planet Cell Reports. Co ciekawe, podobną rzecz stworzyli już wcześniej naukowcy z Uniwersytetu w Weronie. Oni także zmusili tytoń do produkcji tego białka. Potwierdza to tylko, że taka metoda działa i jest w pełni możliwa do komercjalizacji.
Czytaj też: Dwa badania skupiły się na genetycznych przyczynach bezsenności
Źródło: Newatlas