WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Terraformacja Marsa może być niemożliwa do wykonania

Terraformowanie to zmiana warunków na danej planecie czy innym ciele kosmicznych do podobnych do tych na Ziemi. Wiadomo było, że zrobienie tego z Marsem nie będzie łatwe, ale najnowsze badania sugerują, że przy aktualnej technologii jest to nawet niemożliwe.

Sugeruje się, że gdyby uwolnić do powietrza na Marsie wystarczająco dużo dwutlenku węgla, to planeta mogła by stworzyć, podobną do istniejącej na Ziemi, atmosferę. Marsjańska atmosfera składa się w 96% z dwutlenku węgla a Ziemska zaledwie z 0,6%. Mimo to, na czerwonej planecie atmosfera jest za rzadka i za zimna aby utrzymać wodę. Rozwiązaniem tego mogło by być uwolnienie zalegających pokładów dwutlenku węgla pod ziemią. Natomiast najnowsze badania sugerują, że nie ma go tam zbyt wiele przez co uwolnienie CO2 nic nie zmieni.

Uwolnienie tych gazów z minerałów sprawiłoby powstanie ciśnienia równego 1,2% ciśnienia Ziemskiego na poziomie wody. Co ciekawe, uwolnienie CO2 ze wszystkich źródeł na Marsie zwiększyło by tą wartość do 6,9% co już jest postępem ale ciągle zbyt małą wartością do celów zmiany planety. Tak więc jeśli naukowcy nie wymyślą jak zmienić atmosferę na Marsie to jej terraformacja będzie niemożliwa.

Źródło: https://www.popularmechanics.com/