Gdyby grafen był osobą, nazywalibyśmy go człowiekiem renesansu. Do tej pory materiał znalazł zastosowanie m.in. w kamizelkach kuloodpornych, akumulatorach, farbach, butach do biegania, superprzewodnikach oraz systemach oczyszczania wody. Tym razem zostanie wykorzystany w produkcji płaszczy przeciwdeszczowych.

Za projekt jest odpowiedzialna firma Vollebak, która ogłosiła, że trafi on na rynek jeszcze tego lata. Cechami wyróżniającymi kurtkę z grafenu ma być przede wszystkim jej wytrzymałość oraz korzystny stosunek tej cechy do wagi ubrania. Niestety płaszcz nie będzie kuloodporny, więc nie ochroni grzybiarzy przed pijanymi bądź niedowidzącymi myśliwymi, którzy mogliby ich pomylić np. z bażantem.

Niestety poza tymi szczątkowymi informacjami nie wiemy wiele więcej na temat propozycji przedstawionej przez Vollebak. Do sieci trafiło kilka zdjęć, a jedno z nich możecie obejrzeć powyżej. Co ciekawe, to nie pierwszy raz, kiedy firma eksperymentuje z produktami wykonanymi z nietypowych materiałów. Wcześniej Vollebak wprowadził na rynek kewlarową bluzę z kapturem oraz tekstylia, które nawet w nocy dobrze odbijają światło.

Grafen to z pewnością materiał o ogromnym potencjale. Szacuje się, że przy niewielkiej wadze jest on nawet stukrotnie wytrzymalszy od stali. Jego odkrywcy, Andre Geim i Konstantin Nowosiołow otrzymali w 2004 roku nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.

[Źródło: digitaltrends.com]

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej