TESS – nowy teleskop NASA wykonał swoje pierwsze zdjęcie

TESS - nowy teleskop NASA wykonał swoje pierwsze zdjęcie

TESS uważa się za następcę teleskopu Keplera. Wystrzelony w kwietniu, przyrząd znalazł się w zaplanowanym miejscu na orbicie w połowie lipca. Teraz przesłał natomiast swoje pierwsze zdjęcie, aby potwierdzić, że wszystkie aparaty są sprawne.

Teleskop będzie przeznaczony do poszukiwania odległych egzoplanet, czyli planet położonych poza Układem Słonecznym. Wiele z nich może stanowić potencjalne środowisko życia istot pozaziemskich, dlatego każda wiadomość nt. nowo odkrytych obiektów wzbudza spore zainteresowanie. NASA podzieliła się właśnie zdjęciem wykonanym przez cztery kamery zamontowane na TESS. W ten sposób agencja chciała zaprezentować wachlarz możliwości teleskopu oraz jego pełne pole widzenia.

TESS - nowy teleskop NASA wykonał swoje pierwsze zdjęcie

Obraz został uwieczniony 7 sierpnia podczas 30-minutowej próby. Ukazuje on kilkanaście konstelacji a wśród nich także Obłoki Magellana – Wielki oraz Mały. Poniżej nich możemy zauważyć gromadę kulistą, natomiast po lewej stronie – czerwonego olbrzyma Mirę. Wiele odległych gwiazd może stwarzać warunki do życia dla nieodkrytych jeszcze planet. Zadaniem TESS jest ich odnalezienie, co pozwoli wyłowić z kosmicznego basenu potencjalnych kandydatów na życiodajne obiekty. Następnie zajmą się nimi inne, naziemne przyrządy oraz Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, który wciąż jest opracowywany. Jak na razie TESS skupi się na południowym obszarze nieba, by z czasem rozpocząć obserwację kolejnych.

[Źródło: engadget.com; grafika: NASA]