Reklama
aplikuj.pl

Test alkomatu AlcoSense Excel

Urządzenie obowiązkowe dla każdego kierowcy

Alkomat to urządzenie, które każdy kierowca powinien mieć w domu. Dzięki niemu staje się jasne, czy można prowadzić samochód, czy nie co oczywiście ma kluczowe znaczenie w dniu po imprezie. Na rynku znajdziecie mnóstwo tego typu urządzeń – od bardzo tanich po dosyć drogie. Czym więc wyróżnia się AlcoSense Excel?

Alkomat otrzymujemy w biały opakowaniu. Wraz z nim w środku znajduje się 3 baterie, instrukcja, 5 ustników oraz kabel. Instrukcja posiada opis w języku polskim i dobrze wyjaśnia użytkowanie AlcoSense Excel. Ustniki są jednorazowe i nie można ich myć czy ponownie używać. Urządzenie jest zasilane z trzech baterii, więc ich ilość jest akurat do alkomatu. Dołączony kabel służy do aktualizowania oprogramowania. Gwarancja wynosi 24 miesiące, ale można ją przedłużyć do 36 miesięcy.

Urządzenie wygląda znakomicie. Połączenie białego z czarnym ekranem jest super. Także sam pomysł z rozsuwaniem sprawdza się świetnie i sprawia, że AlcoSense Excel jest prosty do przenoszenia. Dokładne wymiary urządzenia to 107 mm x 55 mm x 29 mm a wazy ono 147 g. Wyświetlacz ma przekątną 48 mm i jest kolorowy, co znacznie ułatwia jego użytkowanie. AlcoSense Excel korzysta z 64 mm^2 czujnika elektrochemicznego, który wykorzystuje między innymi platynę. Jest to mniejsza wersja sensora używanego przez policję w Unii Europejskiej i na świecie co ma zapewniać dokładne pomiary. Urządzenie posiada także oprogramowanie, które ma zapobiegać niedoszacowaniu. Dokładność pomiarowa to +0,15 ‰ BAC i -0,00 ‰ BAC co oznacza, że urządzenie na pewno nie wskaże zaniżonego wyniku. Także mierzy ono stężenie w wydychanym powietrzu z płuc, więc jeśli wymyjecie usta płynem, to nie wpłynie to na wynik pomiaru. AlcoSense Excel pracuje w zakresie temperatur od 5°C do 40°C – jej przekroczenie sprawia, że pomiar staje się niemożliwy. Posiada on także ochronę czujnika przed przeciążeniem, co sprawia, że nie powinniście zepsuć czujnika. Z pozostałych danych technicznych to maksymalny odczyt wynosi 4  ‰ BAC, a urządzenie posiada także certyfikat medyczny ISO13485.

Użytkowanie

Zacznijmy od ustawień i uruchomienia. Aby włączyć alkomat należy go rozsunąć i poczekać 30 sekund – wtedy też urządzenie jest gotowe do użytku. Można też zawsze nacisnąć środkowy przycisk i wtedy ten czas spada do 3 s – pomijane są ostrzeżenia. W celu jego wyłączenia należy nacisnąć odpowiednio oznaczony przycisk. Obok niego znajdują się dwa kolejne przyciski, dzięki którym możecie wejść w opcje. W menu znajdziecie ważne rzeczy, które teraz omówię. Po pierwsze możecie sprawdzić ostatnie wyniki. AlcoSense Excel pamięta do 24 pomiarów (także ich daty i godziny w wersji Pro i Ultra)), więc możecie przeglądać i badać, jak spada Wasze stężenie alkoholu we krwi. W ustawieniach możecie zmienić BBR (Blood Breath Ratio). Różni się ono w zależności od kraju (w Polsce 2100:1) i należy ustawić odpowiednią opcję, aby otrzymać prawidłowy wynik. Następnie możecie zmienić godzinę i datę, jednostki miary (promile albo mg/L), przeprowadzić aktualizację czy zmienić głośność urządzenia. Wszystkie opcje są łatwo dostępne i w pełni zrozumiałe (może to dlatego, że urządzenie pracuje w języku polskim).

Aby dokonać pomiaru należy wsadzić ustnik w podświetlane miejsce i dmuchać, dopóki urządzenie nie zakomunikuje uzyskania wyniku. Ten otrzymujecie w ustawionych przez Was jednostkach, a także sam ekran odpowiednio się podświetla. Jest zielony, kiedy nie macie alkoholu we krwi, żółty jak macie ale mieścicie się poniżej 80% limitu do prowadzenia auta oraz czerwony, jak nie możecie prowadzić auta. Jest to w pełni zrozumiałe, widoczne dla użytkownika i proste do interpretacji. Już łatwiej nie można informować o stężeniu alkoholu, a przynajmniej nie wiem, co można by zrobić łatwiej.

Pamiętajcie też o paru ważnych rzeczach. Nie dmuchajcie od razu po spożyciu alkoholu, bo możecie przeciążyć czujnik. AlcoSense Excel blokuje się wtedy na 24 h i nie możecie nic z tym zrobić. Poczekajcie 30 minut i wtedy użyjcie alkomatu. Druga sprawa dotyczy kalibracji – należy ją co jakiś czas wykonywać, ale nie musicie o tym pamiętać – urządzenie przypomni Wam samo o tym. Także nie powinniście wykonywać pomiaru jeden po drugim – najprawdopodobniej ten drugi będzie niższy od pierwszego.

Podczas użytkowania nie miałem żadnych problemów z obsługą alkomatu. Wszystko odbywa się prosto i intuicyjnie i nawet jeśli macie duże stężenie alkoholu to dacie radę je zmierzyć. Wystarczy rozłożyć alkomat, włożyć ustnik i dmuchać. Proste?

Podsumowanie

AlcoSense Excel kosztuje 550 zł, zestaw 25 ustników 60 zł a rekalibracja 100 zł. Cena całości jest duża, natomiast alkomat jest najwyższej jakości i cena jest w pełni uzasadniona. Urządzenie nigdy Was nie zawiedzie, nie wskaże zbyt niskiego wyniku ani fałszywego wyniku. Korzystając z niego macie pewność, że jeśli złapie Was policja, to wynik ich badania nie będzie wyższy od Waszych. Samo użytkowanie jest banalne i nie sprawia problemów, nawet jeśli jesteście mocno wstawieni – w ciemności pomaga podświetlane miejsce na ustnik. AlcoSense Excel można łatwo ustawić i dopasować do własnych wymagań, czy kraju w jakim się przebywa. W mojej opinii jest to produkt, który każdy z Was powinien mieć w mieszkaniu – oczywiście, jeśli posiadacie prawo jazdy.

Polecamy