Alphacool słynie z dobrych i wydajnych części do chłodzeń cieczą. Co więcej zaprojektowali oni wiele aio dla różnych firm (be quiet! czy Fractal Design). Tym razem przyjrzymy się jednak chłodzeniu sprzedawanemu bezpośrednio pod logiem tego producenta- Eisbaer 120 CPU.
Opakowanie jest bardzo duże i spokojnie mogło by zmieścić nawet większą wersję coolera. W środku znajduje się instrukcja, zestaw montażowy, przejściówka 2x 4 pin na 1x 4 pin i tubka pasty. Instrukcja dobrze wyjaśnia montaż oraz wszelkie zalety produktu. Dołączona pasta to model GC-Extreme od Gelida. Jest to jedna z najlepszych past na rynku. Szkoda tylko, że jej ilość starczy tylko na jeden montaż. Gwarancja wynosi 2 lata.
Eisbaer 120 CPU wygląda schludnie, jednakże nie porywa designem. Całość jest cała czarna jednakże brakuje mi jakiegoś „pazura” w tym wszystkim. Radiator ma wymiary 124 x 157 x 45 mm. Jak sami widzicie jest on dosyć gruby. Jak dołoży się do tego dwa wentylatory to potrzeba sporo miejsca żeby go upchnąć. Chłodnica została zaprojektowana na podstawie serii NexXxos, która często jest wybierana do ręcznie składanych zestawów chłodzenia cieczą. Konstrukcja wykonana została z miedzi, jednakże dzięki polakierowaniu całość jest czarna. Węże zostały wykonane z PVC i są dosyć elastyczne. Ich długość wynosi około 300 mm więc nie powinno być problemów z montażem Eisbaer 120 CPU. Na jednym z nich, w połowie, znajduje się złączka, dzięki której do zestawu można podłączyć inne bloki np. z karty graficznej. Całość łączy się od góry z blokiem montowanym na procesor. Sam blok jest dosyć duży bo ma wysokość równą ok. 70 mm. Na jednym zboków znajduje się przezroczysta ścianka, przez którą widać ciecz. Na jego górze znajduje się także otwór służący do dopełniania ilości chłodziwa w zestawie. Pompka (Alphacool DC-LT Ceramic Ultra Low Noise)pracuje z prędkością 2600 RPM i zasilana jest ze złącza 3 pin. Najmniejsze napięcie z jakim może ona pracować wynosi 7 V. Podstawa bloku została dokładnie wypolerowana i jest miedziana. Generalnie jakość wykonania stoi na najwyższym poziomie.
Dołączone wentylatory to modele Eiswind 12 o standardowych wymiarach 120 x 120 x 25 mm. Kręcą się one z maksymalną prędkością równą 1700 RPM generując przy tym przepływ równy 63,85 CFM, ciśnienie wynoszące 1,66 mmH2O oraz hałas na poziomie 29 dBA. Śmigła posiadają 7 skrzydełek i posiadają łożysko ślizgowe. Wychodzi z nich ok. 300 mm kabel, który został zakończony wtyczką 4 pin. Także został on opleciony materiałem dzięki czemu schludnie to wygląda.
Testy i podsumowanie
Chłodzenie zaskakuje wydajnością. Jego wyniki są na poziomie konstrukcji od be quiet!, która posiada większą chłodnicę. Co więcej na każdych obrotach wentylatorów cooler prezentuje niezłe możliwości chłodzenia. Pod względem kultury pracy jest gorzej, ale to chyba każde aio ma z tym problem. Na najwyższych obrotach jest głośno, choć nie tak jak u konkurencji. Jednakże na 1200 RPM jest już całkiem nieźle, a na 800 RPM chłodzenie jest praktycznie niesłyszalne. Szkoda tylko, że na 12V pompka wydaje z siebie niemiłe bzyczenie. Można je wyeliminować poprzez obniżenie napięcia.
Alphacool Eisbaer 120 CPU kosztuje około 440 zł. Uważam, że w tej cenie jest to świetny wybór. Chłodzenie jest bardzo wydajne (aż chciałbym zobaczyć jak sprawuje się większa wersja), dobrze wykonane oraz na mniejszych obrotach prezentuje całkiem dobrą kulturę pracy. Co więcej do zestawu można w łatwy sposób podłączyć kolejne bloki. Za minus uważam potrzebę dużej ilości miejsca na chłodnicę wraz z wentylatorami. Jeśli jednak to Wam nie przeszkadza to zdecydowanie polecam zakup tego chłodzenia.