WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test chłodzenia be quiet! Dark Rock 4

Be quiet! całkiem niedawno zaprezentowało swoją nową linię chłodzeń powietrzem. Wśród nich można znaleźć model nazwany Dark Rock 4. Czy okaże się on dobrą propozycją?

Chłodzenie zostało zapakowane w czarne opakowanie. Wraz z nim otrzymujemy instrukcję, zestaw montażowy, tubkę pasty, śrubokręt oraz klipsy do montażu wentylatora. Instrukcja posiada opis w języku polskim i bardzo dobrze wyjaśnia montaż, który sam w sobie jest łatwy. Pasta starczy tylko na jeden montaż, a klipsy pozwalają na dołożenie jeszcze jednego wentylatora do zestawu. Śrubokręt jest świetnym dodatkiem, który na pewno przyda się podczas montażu. Gwarancja wynosi 36 miesięcy.

Dark Rock 4 ma wymiary 96,3 mm x 136 mm x 159,4 mm i waży 0,92 g. Wygląda on znakomicie – jest cały czarny, nie ma podświetlenia, co powinno spodobać się osoba lubiącym eleganckie zestawy komputerowe. Radiator posiada 51 finów, które mają specjalny kształt polepszający oddawanie ciepła. Podstawka została wykonana na lustro i wychodzi z niej sześć 6 mm ciepłowodów, które także są czarne. Jakość wykonania całości oceniam bardzo dobrze – praktycznie nie dostrzegłem żadnej wady.

Dołączony wentylator to model SilentWings. Jego maksymalna prędkość wynosi 1400 RPM, czemu towarzyszy hałas równy 21,4 dBA. Więcej informacji o nim producent nie podaje. Wentylator posiada 9 skrzydełek, które mają specjalny kształt poprawiający przepływ powietrza. Także śmigło zostało oparte o łożysko FDB. Wychodzi z niego 220 mm 4 pinowy kabel, który został opleciony elastycznym materiałem.

Platforma testowa

Testy

W testach chłodzenie wypadło bardzo dobrze. Wydajność jest powyżej satysfakcjonującej, w szczególności na maksymalnych obrotach. Na niższych jest idealna cisza, ale wydajność trochę spada. Mimo wszystko jest to pierwsze chłodzenie be quiet! z jakiego jestem w pełni zadowolony.

Podsumowanie

Be quiet! Dark Rock 4 kosztuje około 250 zł. Uważam, że w tej cenie jest to naprawdę bardzo dobry wybór. Chłodzenie prezentuje bardzo dobrą wydajność, a także niezłą kulturę pracy. Dodatkowo wygląda ono znakomicie i świetnie wpasuje się w eleganckie zestawy komputerowe. Także jakość wykonania stoi na bardzo wysokim poziomie. Warto też wspomnieć, że producent wzorem Scythe dodaje do chłodzenia śrubokręt. Zdecydowanie polecam w tej cenie wybrać propozycje od Be quiet! – na pewno się na niej nie zawiedziecie.