WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Test chłodzenia Cooler Master MasterAir MA621P TR4

Kolejne chłodzenie pod Threadrippera dostarczył nam Cooler Master. Jest to model MasterAir MA621P TR4, który posiada dwa wentylatory. Czy będzie to widoczne w wynikach testów?

Wygląd

Chłodzenie zapakowane zostało w fioletowo-czarne opakowanie. Wraz z nim otrzymujemy instrukcję, zestaw montażowy, małą tubkę pasty, śrubokręt, kontroler, kabel 4 pin i kabel RGB. Kable pozwalają na podłączenie wentylatorów oraz ich podświetlenia do jednego złącza 4 pin i RGB. Jeśli jednak nie macie takiego złącza to możecie wykorzystać pilot, który jednak jest na kablu i aby zmieniać nim kolory, należy otwierać obudowę. System montażowy został niestety trochę zepsuty. Jeśli macie płytę z dużymi radiatorami to nawet dołączony śrubokręt Wam nie pomoże. Trzeba będzie wyginać dziwnie śrubki, wciskać na siłę śrubokręt – ktoś ewidentnie tego nie przemyślał. Gwarancja wynosi 2 lata.

Chłodzenie wygląda naprawdę świetnie. Podświetlenie robi robotę, a górne nakładki na finy także polepszają odbiór całości. MasterAir MA621P TR4 ma wymiary 121,8 x 136,1 x 164,5 mm i wazy 870 g. Cooler posiada sześć 6 mm ciepłowodów, które bezpośrednio stykają się z procesorem. Ma to zapewnić świetne odprowadzanie ciepła. Jakość wykonania jest bardzo dobra, tutaj nie mogę nic zarzucić producentowi.

Dołączone wentylatory są 120 mm modelami MF120R RGB. Ich maksymalna prędkość wynosi 1800 RPM, przepływ powietrza 53,4 CFM, ciśnienie 1,65 mmH2O a głośność 31 dBA. Wentylatory posiadają PWM więc można nimi sterować za pomocą płyty głównej. MTBF wynosi 160 tysięcy godzin.

Platforma testowa

 

 

Testy i podsumowanie

Chłodzenie jest, póki co, zdecydowanie najwydajniejszą konstrukcją w rankingu. Dwa wentylatory i sześć ciepłowodów pozwala zachować niskie temperatury. Kultura pracy nawet nie jest taka zła na najwyższych obrotach. Z pewnością jest głośno, ale nie jest to jeszcze odkurzacz. Natomiast na 1200 RPM i 800 RPM jest już cicho.

Cooler Master MasterAir MA621P TR4 kosztuje około 330 zł. W tej cenie zdecydowanie jest to jeden z najlepszych wyborów. Chłodzenie posiada podświetlenie RGB, które można zsynchronizować z płytą główną albo sterować nim za pomocą dołączonego kontrolera. W testach wypada ono bardzo dobrze – nie jest nawet takie głośne jak by się wydawało. Chłodzenie posiada niestety jedną poważną wadę – montaż. Jest on kompletnie nieprzemyślany i przy płycie z dużymi radiatorami będziecie mieli problem. Ale jeśli uważacie, że sobie z tym poradzicie to spokojnie możecie kupować tę konstrukcję.