WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test chłodzenia Cooler Master MasterLiquid ML240R RGB

Cooler Master pokazał ostatnio całą gamę produktów posiadających podświetlenie RGB. Należy do nich między innymi AiO MasterLiquid ML240R. Czy oprócz świetnego wyglądu ma ono coś jeszcze do zaoferowania?

Chłodzenie zostało zapakowane w dosyć spory karton. Wraz z nim otrzymujemy instrukcję, zestaw montażowy, tubkę pasty, rozdzielacz 4 pin, rozdzielacz RGB, kontroler oraz całe mnóstwo innych kabli. Taka ilość okablowania pozwala na zrobienie praktycznie wszystkiego z chłodzeniem. Kontroler pozwala na podłączenie i sterowanie podświetleniem za pomocą przycisków reset obudowy i płyty głównej, oprogramowania płyty głównej, oprogramowania CM albo za pomocą samego kontrolera. Macie więc całe mnóstwo opcji do wyboru. Sam kontroler zasilany jest ze złącza Sata oraz posiada cztery przyciski. Można do niego podłączyć do 4 urządzeń RGB, natomiast dołączony rozdzielacz poszerza te możliwości. Instrukcja jest łatwa do zrozumienia i dobrze wyjaśnia w miarę prosty montaż. Dodatków jest więc mnóstwo i w pełni wyczerpują one temat podłączania i sterowania AiO. Gwarancja wynosi 24 miesiące.

ML240R wygląda znakomicie. Podświetlany blok wraz z wentylatorami są piękne i z pewnością każdemu powinna taka koncepcja się spodobać. Chłodnica ma wymiary 277 mm x 119,6 mm x 27 mm i została wykonana z aluminium. Wychodzą z niej dwa węże, które zostały oplecione elastycznym materiałem. Mają one długość około 350 mm. Ich wejście do pompki jest ruchome ,więc można odpowiednio ustawić węże do własnych wymagań. Blok z pompką ma podstawkę miedzianą. Jego wymiary to 83,6 mm x 71,8 mm x 52,7 mm. Głośność pompki określana jest, na poniżej 15 dBA. Całość jest wykonana bardzo dobrze.

Dołączone wentylatory to 120 mm modele MF120R. Ich maksymalna prędkość to 2000 RPM, przepływ powietrza 66,7 CFM, ciśnienie 2,34 mmH2O a głośność 30 dBA. Wyglądają one świetnie, zresztą tak samo, jak całe ML240R. Oczywiście posiadają one PWM. Ich konstrukcja została oparta o 9 skrzydełek, a MTBF wynosi 160 tysięcy godzin.

Platforma testowa

Testy

AiO wypadło znakomicie w testach. Na maksymalnych obrotach jest ono bardzo wydajne, na mniejszych także trzyma poziom. Natomiast, jak to zwykle bywa w przypadku gotowych zestawów chłodzeń cieczą, na maksymalnych obrotach wentylatorów jest ono bardzo głośne. Przy 1200 RPM i 800 RPM jest już ono ciche. Sama pompka ma 33 dBA, czyli tyle, co tło. Oznacza to, że jest ona bardzo cicha.

Podsumowanie

Cooler Master MasterLiquid ML240R RGB kosztuje około 530 zł. Cena jest wysoka, natomiast to co otrzymujemy jest jej warte. Chłodzenie pięknie wygląda – posiada podświetlane wentylatory i blok z pompką. W zestawie otrzymujemy bardzo funkcjonalny kontroler, więc RGB możemy sterować czym chcemy – kontrolerem, przyciskami reset, oprogramowaniem Cooler Master albo tym od płyty głównej. Można więc dopasować podświetlenie do własnych wymagań. Sama jakość wykonania chłodzenia także jest bez zarzutów. W testach wydajnościowych ML240R wypadło bardzo dobrze – jest to zdecydowanie czołówka chłodzeń AiO. Jedynie kultura pracy na maksymalnych obrotach wentylatorów mogłaby być lepsza – sama pompka jest cicha, tak samo jest dobrze, jak zmniejszymy obroty. Jeśli szukacie ciekawego chłodzenia z podświetleniem, to polecam zainteresować się tą propozycją.