Reklama
aplikuj.pl

Test chłodzenia Cryorig R1 Universal

Ostatnie z chłodzeń Cryorig, które otrzymałem do testów, jest zarazem najwydajniejsze jak i najdroższe z nich wszystkich. Czy propozycja dla entuzjastów jest godna polecenia?

Opakowanie jest charakterystyczne dla produktów tej firmy. W środku znajduje się zestaw montażowy, instrukcja, karta rejestracyjna, dodatkowe klipsy, śrubokręt oraz pasta termoprzewodząca. Zestaw jest więc identyczny jak w poprzednich przypadkach. Dołączona pasta to model CP7. Śrubokręt jest niezbędny bo bez niego montaż byłby bardzo ciężki. Instrukcja dobrze wyjaśnia zawiłości (choć sam montaż jest trywialny) a karta rejestracyjna pozwala na przedłużenie gwarancji. Są także dodatkowe klipsy, które przydadzą się do zamontowania trzeciego, opcjonalnego wentylatora na chłodzenie.

R1 Universal ma wymiary 128,5 mm x 140 mm x 168,3 mm i waży 1215 g. Widać, że potrzebna będzie dosyć duża obudowa aby pomieścić chłodzenie. Design produktu jest całkiem niezły choć z wadami. Finy są w dwóch kolorach- czarnym (odsłonięte) i srebrnym (zasłonięte przez nakładki). Patrząc z góry nie ma to znaczenia, ale z boku widać różnice w kolorach i może to przeszkadzać. Szkoda też, że wentylatory są szare a nie czarne. Jakość wykonania jest bardzo dobra choć podobnie jak w poprzednich modelach nakładki są z tworzywa sztucznego. Generalnie konstrukcja jest dwuwieżowa. Na przednich częściach (srebrnych) znajdują się 42 finy a na tylnych 53. Różnią się także przerwy między nimi- w przednich wynosi ona 2,4 mm a w tylnych częściach 1,8 mm. R1 Universal posiada siedem 6 mm ciepłowodów. Podstawka została wykonana na lustro i została przesunięta w jedną stronę aby zwiększyć kompatybilność. W także tym celu zostały zastosowane dwa różne wentylatory. Środkowy to XF140 a przedni XT140, który jest węższy. Dzięki temu została zachowana pełna kompatybilność z pamięciami RAM. Oba śmigła mają jeden wspólny parametr- kręcą się z maksymalną prędkością równą 1300 RPM. Wtedy pozostałe parametry wynoszą, dla XF140, 76 CFM, 23 dbA, 1,44 MMH2O, a dla XT140 65 CFM, 24 dbA, 1,49 MMH2O. Same śmigła posiadają oplecione kable, które zakończone zostały wtyczkami 4 pin (posiadają PWM).

Testy i podsumowanie

Chłodzenie zdecydowanie jest dosyć wydajną konstrukcją. Na słabiej podkręconym procesorze tego aż tak nie widać, natomiast wystarczy zwrócić uwagę na mocniejsze OC- temperatury są wtedy zdecydowanie niższe od konkurencji. Cooler ma tylko jedną wadę- jest okropnie głośną konstrukcją. Na maksymalnych obrotach jest praktycznie nie do zniesienia, znacznie lepiej jest za to na mniejszych.

Cryorig R1 Universal kosztuje około 330 zł. W tej cenie otrzymujemy bardzo wydajny produkt, o dobrej jakości wykonania i kompatybilności z pamięciami RAM. Jego największym minusem jest niestety kultura pracy- na maksymalnych obrotach jest on nie do zniesienia. Chłodzenie wydaje się być dobrą propozycją dla osób szukających ogromnej wydajności. W takim wypadku warto się nim zainteresować. Chłodzenie jest też ciekawą propozycją dla osób, które chcą pobawić się obrotami wentylatorów. Na mniejszych obrotach kultura pracy jest już całkiem znośna a wydajność dalej pozostaje na dobrym poziomie.

Za dostarczenie chłodzenia do testów dziękuję firmie Proline.