Reklama
aplikuj.pl

Test chłodzenia Gelid Sirocco

test Gelid Sirocco, recenzja Gelid Sirocco, review Gelid Sirocco, opinia Gelid Sirocco

Gelid powraca na WhatNext. Zaczynamy od testu chłodzenia RGB Gelid Sirocco. Czy jest ono w stanie skutecznie walczyć z konkurencją?

Chłodzenie zapakowane zostało w karton utrzymany w różnych kolorach. Wraz z nim otrzymujemy zestaw montażowy, kontroler obrotów, tubkę pasty, cztery klipsy do montażu wentylatorów oraz śrubokręt. Ten ostatni przyda się przy dokręcaniu jednej ze śrub. Instrukcja dobrze wyjaśnia montaż, który jest bardzo prosty. Kontroler jest podłączany do złącza Molex – szkoda, że nie SATA. Posiada on takie same funkcje jak wszystkie tego typu urządzenia, czyli zmiana koloru, trybu pracy czy szybkości zmiany kolorów. Oczywiście RGB jest zgodne z płytami głównymi i można je zsynchronizować z resztą urządzeń. Gwarancja wynosi 5 lat.

Gelid Sirocco wygląda dobrze, choć nie rewelacyjnie. Podświetlany wentylator robi robotę, a cała reszta jest srebrna. W obudowach z oknem będą przeszkadzały różne końcówki finów – aż prosi się o czapeczki. To właśnie one są największym minusem dotyczącym wyglądu. Chłodzenie posiada sześć 6 mm ciepłowodów, które łączą się z podstawką wypolerowana na lustro. Od nowości naklejone jest na nią zabezpieczenie – po jego zdjęciu pozostaje klej, który trzeba wyczyścić alkoholem izopropylowym. Na samej podstawce jest także mały radiator, który ma poprawiać wydajność. Jakość wykonania jest dobra – warto tutaj wspomnieć o przesunięciu radiatora w jedną ze stron co zapewnia kompatybilność z pamięciami RAM. Na koniec wymiary i waga – Gelid Sirocco ma 118 mm x 126 mm x 160 mm i waży 720 g.

Dołączony wentylator posiada 7 skrzydełek o specjalnie zakończonych bokach. Ma to poprawiać wydajność i przepływ powietrza. Maksymalna prędkość to 2000 RPM, ciśnienie 3,39 mmH2O, głośność 40,4 dBA. Producent nie wspomina nic o przepływie powietrza.

Platforma testowa

Testy i podsumowanie

Na maksymalnych obrotach chłodzenie jest nawet całkiem wydajne. Niestety okupione jest to niską kulturą pracy. Na niższych obrotach kultura pracy jest już całkiem niezła, ale okupione jest to słabszymi wynikami wydajności. Sirocco niby wypada podobnie do konkurencji na podobnych obrotach, ale po takiej budowie radiatora oczekiwałbym znacznie lepszych wyników. Temperatury są po prostu zgodne z tańszymi chłodzeniami oraz tymi mającymi mniej ciepłowodów czy mniejsze radiatory.

Gelid Sirocco kosztuje około 200 zł. Chłodzenie zbytnio mnie do siebie nie przekonało. Niby ma ono RGB, ale sam wygląd psuje brak czapeczek na ciepłowodach. Niby jest ono wydajne, ale jest wtedy bardzo głośne. Na niższych obrotach niby ma wyniki podobne do konkurencji, ale tańszej konkurencji. Szczerze? Po takiej budowie liczyłem na wydajność w okolicach Mugena 5 a jest ona znacznie słabsza. Nie jest to zły wybór, ale też nie zachwyca – w mojej opinii warto sprawdzić, czy w danym sklepie nie ma ciekawszych propozycji od konkurencji.