Najmniejsze z chłodzeń od Noctuy, przeznaczone pod Threadrippera, to NH-U9 TR4-SP3. Posiada ono dwa wentylatory 92 mm więc idealnie powinno pasować do mniejszych obudów. Jak wypadnie ono w testach?
Wygląd
Chłodzenie dostarczone zostało w standardowym dla Noctuy kartonie. Wraz z nim w środku znajdziemy instrukcje dwa adaptery L.N.A., kabel typu Y, śrubokręt czy pastę NT-H1. Dodatki są więc standardowe i w pełni zadowalające. Sam montaż także jest trywialny – łatwiejszy już nie mógłby być. Gwarancja wynosi 6 lat.
NH-U9 TR4-SP3 wygląda tak jak wszystkie chłodzenia firmy. Radiator jest srebrny, ale wentylatory mają charakterystyczną kolorystykę, która nie każdemu może odpowiadać. Chłodzenie ma wymiary 125 mm x 95 mm x 120 mm i wazy 895 g z wentylatorami. Podstawka została wykonana na idealne lustro i wychodzi z niej sześć 6 mm ciepłowodów. Jakość wykonania jest jak zwykle genialna.
Wraz z NH-U9 TR4-SP3 otrzymujemy dwa wentylatory NF-A9 PWM. Ich maksymalna prędkość wynosi 2000 RPM, przepływ powietrza 78,9 m3/h a głośność 22,8 dBA. Adapter L.N.A. obniża prędkość do 1550 RPM. Zgodnie z nazwą wentylatory posiadają PWM. Ich MTBF wynosi powyżej 150 tysięcy godzin.
Platforma testowa
Testy i podsumowanie
Zgodnie z oczekiwaniami chłodzenie jest najsłabsze w zestawieniu. Mimo to daje sobie z niekręconym Threadripperem i nie powinno być wtedy problemu. Na maksymalnych obrotach jest to głośne chłodzenie, ale na mniejszych kultura pracy znacznie wzrasta. Warto więc zastosować adapter L.N.A. w celu obniżenia głośności.
Noctua NH-U9 TR4-SP3 kosztuje około 340 zł. Nie liczcie tutaj na wysoką wydajność, ale na taką, która zapewni bezproblemowe działanie procesora. Także sama kultura pracy na maksymalnych obrotach mogłaby być lepsza – na mniejszych jest już dobrze. Chłodzenie jest też znakomicie wykonane i posiada prosty montaż czy fajne dodatki. Polecam je dla osób, które składają komputer w mniejszej obudowie i nie mają miejsca dla większych chłodzeń. Wtedy też Noctua NH-U9 TR4-SP3 świetnie się sprawdzi.