WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test chłodzenia Phanteks PH-TC14S

Phanteks zadebiutował na łamach WhatNext w teście obudowy. Tym razem otrzymałem od firmy coś innego – jest to chłodzenie PH-TC14S. Zobaczmy, czy jest to godny polecenia produkt.

Cooler zapakowany został w dosyć standardowe opakowanie. W środku znajdują się instrukcje, zestaw montażowy, tubka pasty, gumowe nakładki oraz dodatkowe klipsy. Instrukcje są cztery, niestety nie ma polskiej wersji językowej. Natomiast są dobre obrazki i łatwo się zorientować w montażu. Cieszą dołączone gumowe podładki oraz dodatkowe klipsy montażowe. Dzięki tym drugim będzie można zamontować dodatkowe śmigło z przodu lub z tyłu chłodzenia. Dołączona pasta to model PH-NDC. Jej ilość starczy na więcej niż 1 montaż. Gwarancja wynosi 5 lat.

PH-TC14S ma wymiary 155 x 104 x  73,7 mm i waży 739 g. Jest to więc bardzo wąskie chłodzenie, które przeznaczone jest dla komputerów, u których mogą wystąpić problemy z kompatybilnością, w szczególności z pamięciami RAM. Także nieduża wysokość sprawia, że cooler powinien spokojnie zmieścić się do większości obudów midi tower. Chłodzenia wygląda bardzo dobrze. Cały radiator jest czarny, a śmigło biało-czarne. Szkoda jedynie, że ciepłowody są srebrne, chociaż na swój sposób dobrze komponują się z resztą. Radiator posiada 50 finów, które są dosyć cienkie – ciekawe jak to wpłynie na wydajność. Składa się on też z dwóch wież, pomiędzy którymi montuje się wentylator. PH-TC14S posiada sześć 6 mm ciepłowodów, a podstawka została wykonana na idealne lustro. W tej konstrukcji producent zastosował też technologię P.A.T.S., która powoduje odbijanie promieniowania cieplnego wytwarzanego przez różne podzespoły. Ma to znacząco zwiększyć wydajność chłodzenia. Generalnie jakość wykonania jest najwyższej klasy, widać przyłożenie do szczegółów i dobre wykończenie.

Dołączony wentylator to model PH-140HP. Ma on wymiary 140 x 140 x 25 mm, więc jest większy niż standardowe konstrukcje. Kręci się on z maksymalną prędkością równą 1300 RPM. Przepływ powietrza wynosi wtedy 88,6 CFm, ciśnienie 1,64 mm H2O, a głośność 19 dBA. Śmigło posiada tylko 7 łopatek, ale są one ogromne. Na ich końcu znajduje się wypustka, która ma za zadanie lepiej nakierowywać powietrze na radiator. Wentylator posiada oczywiście tryb PWM, a kabel został opleciony miłym w dotyku i dobrze wyglądającym materiałem.

Testy i podsumowanie

Chłodzenie spokojnie pozwala na overclocking procesora. Temperatury może nie są najniższe ze stawki, jednakże są całkiem niezłe jak na dosyć wąską konstrukcję. Na maksymalnych obrotach cooler jest dosyć głośny. Wraz z ich zmniejszaniem wszystko się zmienia. Na 1200 RPM produkt Phanteks jest już całkiem znośny, a na 800 RPM prawie niesłyszalny.

Phanteks PH-TC14S kosztuje około 200 zł. W tej cenie otrzymujemy produkt o przyzwoitej wydajności, fajnym wyglądzie oraz znakomitym wykonaniu. Myślę jednak, że powinien on być cichszy, jednakże na niższych obrotach nie jest źle. Za te pieniądze dostaniecie konkurencję, która będzie wydajniejsza a może nawet cichsza. Jednakże jeśli szukacie dosyć wąskiego chłodzenia to PH-TC14S będzie świetnym wyborem. Zapewnia on kompatybilność praktycznie z każdymi pamięciami RAM, więc nie ma o co się obawiać. Także dzięki dosyć małej wysokości chłodzenie zmieści się do większości obudów midi tower. Generalnie warto się nad nim zastanowić podczas zakupów.