Reklama
aplikuj.pl

Test chłodzenia Reeven Justice

Reeven już wielokrotnie pozytywnie zaprezentował się na łamach WhatNext. Kolejne z chłodzeń tego producenta także zapowiada się znakomicie. Czy w testach potwierdzi ono moje przypuszczenia?

Justice zapakowany został w zwykłe pudełko. W środku znajduje się instrukcja, zestaw montażowy, dodatkowe klipsy i pasta termoprzewodząca. Tej ostatniej jest na tyle mało, że starczy zaledwie na jedno zużycie. Instrukcja dobrze wyjaśnia montaż i wszelkie trudności. Cieszą dodatkowe klipsy służące do zainstalowania dodatkowego wentylatora. Chłodzenie zostanie przetestowane więc też z dodatkowym śmigłem Coldwing 12. Szkoda jedynie, że Reeven nie dodaje śrubokręta – nie każdy ma na tyle długie narzędzie w domu, żeby móc bezproblemowo zamocować Justice.

Reeven Justice ma wymiary 131 x 162 x 105 mm i waży 930 g. Jak sami widzicie, nie należy ono do największych konstrukcji. Wygląd oceniam bardzo pozytywnie. Całość, włącznie z ciepłowodami, jest srebrna. Ostatni fin został specjalnie zaprojektowany i muszę przyznać, że mi się strasznie podoba. Całość ładnie dopełnia żółto-czarny wentylator. Także jakość wykonania stoi na bardzo dobrym poziomie. Nie ma niedoróbek czy ostrych krawędzi. W konstrukcji finów należy zwrócić uwagę na dosyć duże odstępy pomiędzy nimi. Dwa otwory na nich służą jedynie do montażu. Podstawka została wykonana na idealne lustro. Ciepło odpiera z niej sześć 6 mm ciepłowodów, które są specjalnie pozaginane.

Dołączony wentylator ma standardowe wymiary 120 x 120 x 25 mm i jest to model Coldwing 12. Jego maksymalna prędkość wynosi 1500 RPM, przepływ powietrza jest wtedy równy 82,1 CFM a głośność 29,8 dBA. Śmigło posiada 11 skrzydełek a projekt został oparty o łożysko ślizgowe. MTBF wynosi 30 tysięcy godzin. Warto tutaj zaznaczyć, że mocuje się go do radiatora dzięki specjalnym klipsom. Montaż jest trywialny i bardzo przyjemny – duży plus dla Reeven. Z wentylatora wychodzi 500 mm kabel zakończony wtyczką 4 pin (posiada więc on PWM). Testy zostały wykonane przy użyciu jednego oraz drugiego identycznego śmigła.

Testy i podsumowanie

Chłodzenie pozytywnie zaskoczyło mnie wydajnością. Na maksymalnych obrotach jest to jedno z najwydajniejszych chłodzeń w zestawieniu, zarówno z dwoma jak i jednym wentylatorem. Wraz ze zmniejszaniem obrotów także jest dobrze i plasuje się ono w czołówce. Dołożenie dodatkowego śmigła powoduje wzrost temperatur o około 1 stopień. Pod względem kultury pracy także jest bez zarzutu. Jedynie na maksymalnych obrotach jest głośno, a przy dwóch śmigłach robi się odkurzacz. Po ich zmniejszeniu kultura pracy jest bardzo dobra.

Reeven Justice kosztuje około 40$, a dodatkowy wentylator około 10$. Chłodzenie jest znakomite pod względem wydajności, wykonania, wyglądu jak i prezentuje dobrą kulturę pracy. Tak naprawdę jedyną jego wadą jest praktycznie zerowa dostępność w Polsce jak i w Europie. Jeśli to się zmieni, a cena pozostanie na takim niskim poziomie, to chłodzenie stanie się podstawowym wyborem w tej kategorii cenowej.