WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Test chłodzenia Scythe Choten

Dawno nie przedstawialiśmy Wam testu chłodzenia typu top flow – czas to zmienić. Jakiś czas temu taką konstrukcję zaprezentowało Scythe i udało nam się zdobyć ja na testy.

Chłodzenie zapakowane zostało w biały karton. Wraz z nim otrzymujemy instrukcję, pastę oraz zestaw montażowy dla procesorów AMD. Choten mocowany jest na standardowe systemy montażowy, czyli w przypadku Intela, na kołki. Jest to słabe rozwiązanie i szkoda, że producent nie zdecydował się na coś autorskiego. Ilość pasty starczy tylko na jeden montaż. Gwarancja wynosi 24 miesiące.

Jak już wspomniałem, chłodzenie jest typu top-flow. Wentylator jest na górze i wieje on bezpośrednio na procesor. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie wymiarów chłodzenia i tym samym jego montaż w mniejszych obudowach. Choten wygląda przeciętnie – jest cały srebrny, a sam wentylator jest szary. Wymiary całości to 130 mm x 120 mm x 130 mm i chłodzenie wazy 550 g. Posiada ono cztery 6 mm ciepłowody i podstawkę wykonaną na idealne lustro. Chłodzenie jest asymetryczne, co zapewnia kompatybilność nawet z wysokimi pamięciami RAM. Jakość Choten oceniam pozytywnie – nie ma ona jakiś większych wad, jest całkowicie poprawna.

Dołączony wentylator to Kaze Flex 120 PWM o maksymalnej prędkości 1200 RPM. Jego test możecie przeczytać pod tym linkiem – znajdziecie tam wszelkie parametry.

Platforma testowa

Testy i podsumowanie

Choten wypadło w testach zgodnie z oczekiwaniami. Chłodzenie pozwala na małe OC procesora i na maksymalnych obrotach jest dosyć ciche, co sprawia, że nie trzeba się martwić o kulturę pracy. Na 800 RPM wydajność jest już mniejsza, natomiast jest wtedy prawie idealna cisza. Konstrukcja Scythe wypadła po prostu tak, jakbym się tego spodziewał – nie zawiodła, ani też nie zaskoczyła.

Scythe Choten powinno kosztować około 150 zł. Jeśli szukacie w miarę taniego i cichego chłodzenia typu top-flow, to możecie zainteresować się propozycją od Scythe. Cooler wypada dobrze w testach, jest także nieźle wykonany. Największą jego wadą jest system montażu na standardowe kołki Intelowskie – szkoda, że producent nie zdecydował się na autorski montaż. Poza tym wszystko jest ok. Choten to typowa konstrukcja, która nie zawodzi, ale też niczym nie zaskakuje, ale w tej cenie nic lepszego, oczywiści o takiej konstrukcji, nie znajdziecie.