WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test chłodzenia Scythe Grand Kama Cross 3

Moim pierwszym chłodzeniem była właśnie Kama Cross tyle że pierwsza wersja. Wspominam ją bardzo dobrze, pamiętam że pozwalała ona na mocne podkręcanie Intel Core 2 Duo E6400. Zapraszam dzisiaj do testu jej najnowszej wersji czyli Grand Kama Cross 3.

Scythe zazwyczaj ma bardzo ładne opakowanie i tym razem jest podobnie. W środku znajduje się instrukcja, pasta termoprzewodząca, zestaw montażowy oraz śrubokręt. Instrukcja dobrze wyjaśnia montaż, który jest banalny. Cieszy dołączony śrubokręt za to szkoda, że ilość pasty pozwala jedynie na jeden montaż chłodzenia.

Chłodzenie ma wymiary 171 x 147 x 140 mm i wazy 790 g. Ma ono nietypowy kształt litery X. Pozawala to nie tylko na chłodzenie radiatora ale także okolic socketu na płycie głównej czyli choćby pamięci RAM. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest dobra kompatybilność z dwoma wcześniej wspomnianymi rzeczami. Design Grand Kama Cross 3 jest dobry. Scythe wreszcie dało aluminiowe nakładki na koniec finów co wygląda nieźle. Jakość wykonania także jest bez zarzutu. Chłodzenie posiada dwa Ciepłowody 6 mm (zewnętrzne) oraz dwa 8 mm (wewnętrzne). Podstawka została wykonana na idealne lustro. Dołączony wentylator to model GlideStream 140 PWM (SY1425HB12M-P). Kręci się on z maksymalną prędkością równą 1300 RPM generując przy tym przepływ powietrza równy 97,18 CFM, ciśnienie 1,02 mmH²O oraz hałas na poziomie 30,7 dBA. Śmigło oparte zostało o łożysko ślizgowe. Posiada ono 11 skrzydełek. Na każdym z nich obecne są specjalne wycięcia poprawiające przepływ powietrza. Z wentylatora wychodzi opleciony kabel o długości około 30 cm posiada złącze 4 pin czyli ma system PWM.

Testy i podsumowanie

Scythe Grand Kama Cross 3 prezentuje wydajność podobną do Kabuto 3. Chłodzenie nie powala wynikami jednakże pozwala ono na overclocking procesora, choć temperatury będą bliskie 70°C. Na maksymalnej prędkości jest też ono dosyć słyszalne, znacznie lepiej jest na 800 RPM gdzie jest ono stosunkowo ciche.

Propozycja od Scythe kosztuje około 210 zł. W tej cenie można znaleźć wydajniejsze propozycje choćby od tej samej firmy. Jednakże Grand Kama Cross 3 posiada jedną rzecz, dla której warto rozważyć jego zakup- nietypowy kształt. Dzięki niemu zachowana jest kompatybilność z pamięciami RAM oraz praktycznie każdą płyta główną. Dodatkowo zapewnia ono chłodzenie okolic procesora oraz pamięci. Plusem są także wymiary- 140 mm wysokości pozwala na jej montaż w większości obudów ATX. Chłodzenie jest dosyć nietypowe i przeznaczone do konkretnych rozwiązań jeśli jednak jesteście w tej grupie, która będzie czerpała korzyści z kształtu chłodzenia to spokojnie możecie rozważać jego zakup.