Test chłodzenia Scythe Mugen 5

Chłodzenia z serii Mugen są flagowymi konstrukcjami firmy Scythe. Obecne są one na rynku od wielu, wielu lat i każda nowa wersja okazywała się być znakomita. Niestety, model z numerkiem 4 nie był kompatybilny z płytami pod LGA1151 dlatego też Scythe zaktualizowało serię i wprowadziło do sprzedaży model 5. Zapraszam do jego testu.

Chłodzenie zostało zapakowane w standardowe dla firmy pudełko z motywami japońskimi. W środku znajduje się instrukcja, zestaw montażowy, pasta termoprzewodząca, śrubokręt i klipsy na wentylatory. Instrukcja jest głównie obrazkowa ale sam montaż jest prosty- jedyny problem to konieczność użycia dużej siły w jego końcowym etapie. Cieszy dodany śrubokręt i tubka pasty, której starczy na więcej niż 1 montaż. Także dodatkowe klipsy na ewentualnie drugi wentylator są miłym dodatkiem.

Mugen 5 to konstrukcja typu wieża. Jest ona cała srebrna, na końcówkach ciepłowodów zastosowane zostały specjalne czapeczki a i ostatni fin ma logo firmy. Wygląda to dobrze, ale nie powalająco. Chłodzenie ma wymiary 130 x 154,5 x 110 mm i waży 890 g. Wysokość jest poniżej 160 mm więc spokojnie zmieści się ono w większości obudów. Cały radiator jest przesunięty w jedną stronę co zapewnia pełną kompatybilność z pamięciami RAM. Podstawka została wykonana na idealne lustro. Wychodzi z niej sześć rurek cieplnych. Warto też zwrócić uwagę, że finy są dosyć grube. Generalnie jakość wykonania jest znakomita, nie ma żadnych słabych punktów.

Dołączony wentylator to model Kaze Flex 120 PWM (SS1225FD12M-CHP). Kręci się on z maksymalną prędkością równą 1200 RPM generując przy tym przepływ powietrza równy 51,17 CFM, ciśnienie1,05 mmH2O oraz głośność na poziomie 24,9 dBA. Ma on wymiary 120 x 120 x 27 mm, czyli jest o 2 mm grubszy niż standardowe wentylatory. Posiada on 11 specjalnie wyprofilowanych skrzydełek oraz gumowe nakładki po bokach, które nie pozwolą na przeniesienie wibracji na radiator. Konstrukcja opiera się o łożysko FDB. Utrzymany on został w kolorze czarno-szarym co może się podobać. Kaze Flex 120 PWM posiada też długi, opleciony materiałem kabel z końcówką 4 pin.

Testy i podsumowanie

Scythe Mugen 5 pozytywnie zaskakuje. Chłodzenie jest dosyć wydajne, zarówno na 800 RPM jak i przy pełnej prędkości. 4690K podkręcony na 4,5 GHz ma 64,25°C pod obciążeniem więc jest całkiem przyzwoicie. Dodatkowo cooler prezentuje znakomitą kulturę pracy. Na maksymalnych obrotach jest cicho, na 800 RPM jest praktycznie niesłyszalny.

Chłodzenie aktualnie jest jeszcze słabo dostępne w polskich sklepach. Jego cena ma jednak wynosić około 220 zł. W mojej opinii jest to jedna z lepszych konstrukcji w tej cenie. Prezentuje ona dobrą wydajność oraz kultura pracy jest niesamowita- dwie najważniejsze cechy są więc znakomite. Także nie mogę się przyczepić do wyglądu, jakości wykonania czy dodatków. Jedynie montaż mógłby wymagać użycia mniejszej siły, jednakże jest to szczegół. Jeśli szukacie cichego i wydajnego chłodzenia to trafiliście idealnie- Scythe ponownie zrobiło świetną wersję Mugena.