WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Test chłodzenia SilentiumPC Navis RGB 280

Wraz z nową serią Navis RGB SilentiumPC zdecydowało się na wprowadzenie wersji z 280 mm radiatorem i 140 mm wentylatorami. Czy chłodzenie rzeczywiście okaże się bardzo wydajne?

Navis RGB 280 zostało zapakowane w standardowy karton. Wraz z nim otrzymujemy instrukcję, zestaw montażowy, pastę termoprzewodzącą, przejściówkę 2×4 pin na 4 pin oraz kontroler. Instrukcja dobrze wyjaśnia montaż, który jest bardzo łatwy. Z każdego elementu z podświetleniem (wentylatory i pompka) wychodzi osobny kabel RGB. Na szczęście każdy z nich posiada wejście męskie i żeńskie. Oznacza to możliwość połączenia wszystkiego w jedno i podpięcia albo do kontrolera zasilanego przez SATA, albo do płyty głównej. Nie ma więc problemów z synchronizacją kolorów. Gwarancja wynosi 24 miesiące.

Navis RGB 280 wygląda świetnie. Oczywiście dużą robotę robi podświetlenie – w szczególności dotyczy to pompki, gdzie w wersji 240 Pro była ona raczej niezbyt ciekawa. Poza tym całość jest czarna, więc po prostu świetnie wygląda w obudowie. Radiator ma wymiary 310 mm x 140 mm x 54 mm. Został wykonany z aluminium, a z boku znajduje się miejsce do dopełniania cieczy w układzie. Węże są bardzo giętkie i mają długość ok. 350 mm. Sam blok wodny jest miedziany. Pompka pracuje z prędkością 2500 RPM i jest zasilana ze złącza SATA. MTBF wynosi 50 tysięcy godzin. Jakość wykonania całego AiO jest dobra.

Wentylatory to modele Sigma HP RGB 140. Ich maksymalna prędkość wynosi około 1800 RPM. MTBF to ponownie 50 tysięcy godzin. Śmigła mają podkładki antywibracyjne w miejscu przykręcania śrub. Są zasilane ze złącza 4 pin i posiadają PWM.

Platforma testowa

 

Testy i podsumowanie

Chłodzenie wypada świetnie pod względem wydajności. Na maksymalnych obrotach jest to zdecydowanie czołówka naszego rankingu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, co się dzieje na tych mniejszych. Navis RGB 280 konkuruje na 800 RPM i 1200 RPM jedynie z Cryorig A80 – wydajność jest więc naprawdę genialna. Trochę gorzej jest pod względem kultury pracy. Chłodzenie jest zwyczajnie głośne, ale jest to normą wśród AiO o takiej wydajności. Oczywiście na 800 RPM jest już względnie cicho i podejrzewam, że dopiero przy bardzo mocnym OC wentylatory wskoczą na wyższe obroty. Sama pompka jest tłumiona przez śmigła, ale na mniejszych obrotach wentylatorów może być słyszalna.

SilentiumPC Navis RGB 280 kosztuje około 350 zł. Jeśli szukacie wydajnego AiO i głównie na tym Wam zależy, to nic lepszego w tej cenie nie znajdziecie. Chłodzenie jest jednym z najwydajniejszych, jakie miałem w rękach i pozwala na ogromne OC procesora. Trochę gorzej jest z kulturą pracy, ale przy standardowym wykorzystaniu wentylatory nawet nie rozpędzą się do wysokich wartości. Jednakże należy mieć na uwadze, że może być głośno. Wprawdzie jest to normą dla większości wydajnych AiO, ale warto to zawsze zaznaczać. W podsumowaniu nie sposób też wspomnieć o świetnym wyglądzie, który z pewnością zadowoli każdego posiadającego obudowę z bocznym oknem. Navis RGB 280 trafia do moich ulubionych chłodzeń i za taką cenę zdecydowanie nic lepszego nie znajdziecie.