Reklama
aplikuj.pl

Test dysku Adata XPG Spectrix S40G 512 GB na M.2

Wreszcie doczekaliśmy się pierwszego dysku ADATA w naszym zestawieniu. Co będzie w stanie pokazać model XPG Spectrix S40G 512 GB w naszej procedurze testowej, olśniewając port M.2 i linie PCIe?

XPG Spectrix S40G 512 GB w skrócie

Zacznijmy może od samego opakowania, w którym to dociera do nas dysk. To jest standardowe, okraszone iście gamingową, bo czarno-czerwoną stylistyką i sprowadza się do kartoniku, w którego środku znajdziemy plastikowe etui. Z kolei to odpowiada tylko i wyłącznie za ochronę samego dysku, bo tylko on trafił wewnątrz.

Na tle konkurencji ten dysk na M.2 wyróżnia obejmująca cały laminat czarna płytka z efektem szlifowanego aluminium, które przyjęła na siebie czerwone oznaczenie serii (XPG) i podświetlenie po bokach, na które składa się łącznie osiem diod z możliwością zaprojektowania każdej.

Innymi słowy – to podświetlany model, mogący dodatkowo wzbogacić Waszego PCta o zastrzyk RGB. Nimi możecie zarządzać z poziomu aplikacji do pobrania, która posiada wiele efektów i w razie potrzeby nawet możliwość dezaktywacji podświetlenia.

Nośniki ADATA z serii XPG Spectrix S40G występują w czterech wariantach pojemnościowych: 256 GB, 512 GB, 1024 GB i 2048 GB. Na nasze testy zawitał 500-gigabajtowy wariant, który w rzeczywistości zapewnia 476 GB wolnego miejsca do naszej dyspozycji. Jak to na tradycyjne dyski NVMe przystało, jego fizyczny rozmiar wynosi 80 x 22 x 4 mm, a waga równie niewiele, bo 13,4 gramów.

W przypadku 512 GB wersji XPG Spectrix S40G obie strony laminatu są wypełnione stosownymi układami. Mowa o kościach pamięci Micron 3D TLC, którymi zarządza topowy kontroler Realteka, czyli 8-kanałowy układ RTS5762. Całość uzupełnia pamięć DDR3L NANYA.

XPG Spectrix S40G RGB wykorzystuje oczywiście interfejs PCIe 3.0 x4 (wymaga wolnych czterech linii) oraz protokół NVMe w wersji 1.3. Wszystkie pojemności są z kolei opatrzone pięcioletnią, ale ograniczoną gwarancją producenta. „Ograniczona” oznacza tyle, że całkowita ilość zapisanych bajtów nie może przekroczyć 320 TB w testowanej pojemności.

Po stronie wydajności ten dokładnie wariant pojemnościowy zaoferuje nam 3500 MB/s i 2950 MB/s odczytu i zapisu sekwencyjnego, podczas gdy operacje losowe wynoszą kolejno 300000 IOPS dla odczytu i 240000 IOPS zapisu. Nie zabrakło tradycyjnych funkcji TRIM, garbage-collection, czy S.M.A.R.T.

Metodologia i platforma testowa

Wszystkie testy zostały przeprowadzone na 64-bitowym systemie operacyjnym Windows 10 Home i systemie plików NTFS z jednostką alokacji wynoszącą 4096 bajtów. Wyniki stanowią średnią z trzech przeprowadzonych w identycznych warunkach odczytów. Nie dajcie się zwieść występującym niekiedy przepaściom ukazanym na wykresach i przed wyciąganiem wniosków, rzućcie okiem na narzuconą skalę.

  • Oprogramowanie do testów syntetycznych:
    • Anvil’s Storage Utilities 1.1.0
    • AS SSD 2.0.6485
    • Crystal Disk Mark 6
  • Inne:
    • WinRAR 16.09.09
    • Sony Vegas 13.0
  • Pliki/programy do testów rzeczywistych
    • 1747 plików JPG o wadze 3,36 GB
    • 507 plików MP3 o wadze 3,0 GB
    • Cywilizacja V
    • Program instalacyjny Crisis 3
    • Pliki gry Wiedźmin 3 o wadze 54,7 GB
    • Pliki gry CS:GO o wadze 17,7 GB
    • Plik ISO o wadze 26,5 GB
    • Katalog Steama z 59492 plikami o wadze 109 GB
Procesor
Ryzen 5 1400
Płyta główna
ASRock Fatali1ty AB350
Pamięć RAM
2×8 GB HyperX Fury 2133 MHz
SSD
Adata SU800 128 GB
HDD
Western Digital Blue 1 TB
Zasilacz
SlientiumPC Vero L2
Karta graficzna
GeForce GTX 1080 Ti
Obudowa
Deepcool GamerStorm NEW ARK 90
System operacyjny
Windows 10 Home 64-bit

Testy Syntetyczne #1

Przed Wami szereg testów w trzech najpopularniejszych syntetykach, które zapewne znacie na pamięć. Każdy z nich sprowadza się do tego samego – zapisania i odczytania swoich próbek, aby wyrzucić nam proste cyferki do porównania wydajności nośników.

XPG Spectrix S40G 512 GB tradycyjnie najlepiej porównywać do nośników o podobnej pojemności, czyli w okolicy pół terabajta. Testy syntetyczne nie wykazały specjalnie powalającej wydajności tego modelu, plasując go w głównej mierze „na środku” naszego zestawienia, choć czasem zaliczał pewne przebłyski wydajności.

Anvil’s Storage Utilities 1.1

Anvil’s Storage Utilities 1.1 to równie zaawansowany, co użyteczny program do testowania dysków SSD i HDD. Pozwala na uzyskanie wartości zarówno sekwencyjnego, jak i losowego odczytu i zapisu wyrażonego w MB/s oraz operacjach IOPS. W tym wypadku większy wynik oznacza wyższą wydajność.

Crystal Disk Mark 6.0

Crystal Disk Mark 6.0 jest zdecydowanie jednym z najprostszych w obsłudze benchmarków. W przejrzysty i przystępny sposób zwraca użytkownikowi informacje na temat wydajności danego dysku w operacjach sekwencyjnych i losowych. Tradycyjnie – im większy słupek, tym lepiej

AS SSD 2.0

Kolejny program zachwycający swoją prostotą i klarownością. Ponownie jednak podaje wyłącznie osiągi w sekwencyjnych i losowych operacjach zapisu oraz odczytu w MB/s. W tym wypadku większy wynik oznacza wyższą wydajność. Oczywiście oprócz testu dostępu, w którym to ułamki sekundy świadczą o czasie, w jakim to kontroler zlokalizuje poszukiwaną na dysku informacje.

Operacje na plikach

Tutaj sprawa ma się już inaczej, bo w teście z udziałem typowych działań na plikach liczy się to, jak szybko dysk poradzi sobie z wykonaniem postawionych mu zadań. Innymi słowy, im mniejszy słupek, tym lepiej.

XPG Spectrix S40G 512 GB ponownie nie dzierży tytułu najlepszego w naszym pokaźnym już zbiorku testowanych nośników, ale jego wydajność trudno nazwać niską. Zwłaszcza kiedy tak świetnie poradził sobie z wieloma plikami MP3 i kopiowaniem całego folderu Wiedźmina 3.

Wydajność w grach i programach

I na sam koniec pięć prostych zadań, które mają reprezentować najczęściej wykonywane czynności na PC, czyli archiwizację, instalowanie programów, ich włączanie i wczytywanie gier.

Niestety ten zestaw testów wykazał dziwnie niską wydajność XPG Spectrix S40G 512 GB w programach. Tak niską, że aż dziwną na tle pozostałych wyników, przez co cały test powtórzyłem raz jeszcze, aby być pewnym tej dziwnej anomalii. Innymi słowy, w programach ten dysk ADATA radzi sobie zadziwiająco słabo.

Sprawdzian wielozadaniowości

Ten z kolei test ukazuje wydajność dysku w najczęściej przeprowadzanych przez nas operacjach. Zwłaszcza kiedy na nośniku odpalamy system operacyjny i programy w tle. Tutaj zdecydowanie warto posłużyć się cyferkami, bo do testu wybrałem dwa najcięższe zadania z naszego asortymentu.

Idealnym wynikiem byłoby wykonanie obu zadań jednocześnie w okolicach 1050 sekund, a najgorszym dokonanie tego w powyżej 2000 sekund. Na szczęście XPG Spectrix S40G pokazał w tym sprawdzianie klasę, skracając czas potrzebny na wykonanie dwóch operacji o około 372 sekundy. Nie straszne są mu więc jednoczesne zadania związane z systemem operacyjnym i grami w tle.

Test przepełnieniowy i thermal-throttlingu

A jak XPG Spectrix S40G 512 GB wypadnie po granicznym zapełnieniu? Najpierw porównanie wyników w benchmarkach, które pokazują, że różnica zdecydowanie jest, choć głównie w operacjach zapisu, co zresztą niespecjalnie dziwi.

Spadek wydajności przekłada się niestety na praktyczne operacje, choć w niewielkim stopniu. Przeniesienie jednego pliku wydłużyło się bowiem o około 5%.

I na sam koniec sprawdzian tego, czy dysk radzi sobie z trzymaniem temperatury w ryzach, bo przypomnijmy, że powinien pracować (według producenta) w temperaturze od 0°C do 70°C.

Chociaż udało mi się przekroczyć z XPG Spectrix S40G wspomniany pułap tylko prostym stresstestem, dysk nie wykazał specjalnych spadków wydajności. Pojawiały się tylko okazjonalne i trwające mgnienie oka spadki odczytu.

Podsumowanie XPG Spectrix S40G 512 GB

Dziś dyski M.2 NVMe nie są już żadnym luksusem, jak to przed wieloma laty było z samymi dyskami SSD. Obecnie wydanie kilkunastu procent więcej złotych na przejście z charakterystycznych dla SATA prędkości, zagwarantuje często 4/5-krotny wzrost przynajmniej odczytu sekwencyjnego.

Zalety dysków M.2 są więc jasne, a w momencie, kiedy testowanego XPG Spectrix S40G 512 GB można już kupić za 370 złotych, jest to wybór banalny do podjęcia. Najważniejsze cechy tego modelu, które wyróżniają go na tle innych, sprowadzają się do wsparcia oprogramowania, stosunkowo niskiej ceny i jasnego podświetlenia RGB. Wady? Zadziwiająco niska wydajność w programach.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News