WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Test dysku SanDisk Extreme Portable SSD 500 GB

Przenośne dyski SSD coraz bardziej zyskują na popularności. Są one szybkie, lekkie i przenośne. Extreme Portable SSD to właśnie przedstawiciel tego typu urządzeń. Jak wypadnie on w testach?

Wygląd

Dysk został zapakowany w małe pudełko. Wraz z nim otrzymujemy instrukcję, kabel USB Type-C oraz przejściówkę na tradycyjne USB. Dzięki temu można dysk podłączyć do każdego urządzenia. Gwarancja wynosi 3 lata.

Dysk ma wymiary 8,85 x 49,55 x 96.20 mm i waży 38,9 g. Jest to wiec bardzo mała i lekka konstrukcja. Wygląda ona dobrze i jest wykonana w dużej mierze  gumy. Dzięki temu możliwa jest odporność na upadki z wysokości 2 m czy wibracje. Dysk posiada otwór, który może posłużyć do przyczepienia smyczy czy łatwego przenoszenia. Extreme Portable SSD posiada certyfikat IP55, czyli jest odporny na wodę czy kurz. Łączy się on z komputerem za pomocą złącza USB 3.1 Gen 2 Type-C, ale dzięki przejściówce można go tez podłączyć do zwykłego USB. Producent deklaruje prędkość odczytu do 550 MB/s, o zapisie nic nie jest wspomniane. Extreme Portable SSD pracuje w temperaturze od 0°C do 45°C i jest kompatybilny z Windowsami czy Mac OS.

Wraz z dyskiem otrzymujemy oprogramowanie SanDisk SecureAccess, które umożliwia zablokowanie dysku hasłem. Dzięki temu mamy pewność, że dane z niego nigdy nie trafią do niepowołanych rąk.

Platforma testowa

 

 

 

Testy i podsumowanie

 

Czas i prędkość kopiowania pliku 9,31 GB z dysku SSD na SanDisk Extreme Portable SSD 500 GB:  23 s, 407 MB/s

Czas i prędkość kopiowania pliku 9,31 GB z SanDisk Extreme Portable SSD 500 GB na dysk SSD: 24 s, 389 MB/s

Czas i prędkość kopiowania paczki 1353 plików 2,92 GB z dysku SSD na SanDisk Extreme Portable SSD 500 GB: 20 s, 149 MB/s

Czas i prędkość kopiowania paczki 1353 plików 2,92 GB z SanDisk Extreme Portable SSD 500 GB na dysk SSD: 12 s, 249 MB/s

 

Wyniki są bardzo dobre. niektóre przekraczają nawet deklarowane 550 MB/s, więc jest znakomicie. Dysk wypadł też dobrze w testach rzeczywistych. Kopiowanie dużego pliku to sekundy, podobnie zresztą jak paczki zdjęć. Tylko w tym drugim wypadku jest to o wiele wolniej – tak jak to zawsze ma miejsce w przypadku dysków. Jednakże wyniki są lepsze od tradycyjnych dysków przenośnych – i to o wiele lepsze.

SanDisk Extreme Portable SSD 500 GB kosztuje około 630 zł. Uważam, że w tej cenie warto zwrócić na niego uwagę. Dysk jest mały i lekki więc nie ma problemów z jego przenoszeniem. Posiada on dołączone oprogramowanie pozwalające na jego zabezpieczenie hasłem. Dysk bardzo dobrze wypadł w testach a przenoszenie plików trwa sekundy. W mojej opinii jest to jedna z lepszych przenośnych konstrukcji dysków SSD.