Reklama
aplikuj.pl

Test dysku zewnętrznego WD My Passport Wireless 1 TB

WD My Passport Wireless to kolejny, ciekawy dysk w ofercie tego producenta. Możliwość bezprzewodowego wysyłania danych? Zobaczmy jak to wygląda w praktyce!

Dyska zapakowany został w proste, kartonowe pudełko. W środku znajduje się krótka instrukcja, karta gwarancyjna, kabel USB oraz ładowarka z dwoma wymiennymi wtyczkami- generalnie jest wszystko co jest potrzebne. WD udziela 2 lata gwarancji.

My Passport Wireless ma wymiary 127 mm x 86 mm x 24,4 mm i waży 250 g. Jest więc on stosunkowo lekki i niezbyt wielki. Został on wykonany z tworzywa sztucznego. Design jest po prostu okej- czerń i srebro zwykle wyglądają dobrze. Na przodzie znajdują się dwie diody. Informują one o pracy urządzenia. W zależności od ich kolorów oraz migania można wywnioskować wiele rzeczy. Takim przykładem jest poziom naładowania baterii (3400 mAh)- w zależności od koloru diody jest on inny.

Liczba kombinacji jest ogromna i zdecydowanie prościej było by umieścić mały wyświetlacz informujący o tym co się aktualnie dzieje. Na górze znajduje się złącze USB 3.0 (ładowanie My Passport Wireless oraz przesyłanie przewodowe danych) oraz włącznik urządzenia oraz sieci Wi-Fi (standard 802.11n). Dysk można podłączyć bezpośrednio do domowej sieci, co w sumie daje największe możliwości – da się choćby przeglądać jego zawartość przez stronę www. Można także łączyć się z nim bezpośrednio poprzez sieć Wi-Fi. Z urządzeniem może być podłączonych maksymalnie 8 urządzeń na raz. Z boku znajduje się ogromna pomoc dla fotografów, czyli czytnik kart SD. Dysk pozwala na kopiowanie bądź przenoszenie danych z karty na niego. Może to się odbywać automatycznie albo po naciśnięciu przycisku, zależy oczywiście od ustawień (o których więcej później). Dzięki stronie mycloud można natychmiast po tej operacji uzyskać do nich dostęp. Jest to rzecz niesamowicie przydatna w fotografii, nawet jeśli po prostu amatorsko wykonujecie zdjęcia smartfonem i cierpicie na brak miejsca na nim. Z tyłu znajdują się różne kody kreskowe, a sam dysk stawiany jest na czterech gumowych nóżkach, które zapobiegają ślizganiu.

Aby dostać się do panelu sterowania wystarczy bezpośrednio połączyć się z urządzeniem a następnie wpisać w przeglądarce mypassport. W pierwszym oknie widać ilość wolnego miejsca i dokładny poziom naładowania baterii. W kolejnym można sprawdzić kto jest połączony z dyskiem, połączyć go z siecią domową oraz zmienić nazwę Wi-Fi a także dodać do niej hasło. Oczywiście hasło ustawione w ten sposób nie działa na transfer przez USB czy czytnik kart. W zakładce administratora można ustawić hasło do panelu, zmienić język czy przywrócić ustawienia fabryczne.

Kolejna zakładka to sprzęt. Można tam zobaczyć stan baterii czy zablokować dysk na przesyłanie danych przez USB. Kolejna zakładka to ustawienia dotyczące DLNA czy opisanej wcześniej funkcji kopiowania czy przenoszenia danych z karty SD. W pomocy technicznej można przeprowadzić diagnostykę dysku czy szybko skontaktować się z odpowiednim działem w firmie WD. Przy łączności WI-FI można także pobrać skrót, który ułatwi transfer danych z komputera.

Generalnie design oprogramowania jest bardzo przyjemny, opcje są logicznie porozmieszczane a obsługa nie powinna nikomu sprawić problemów.

Testy USB 3.0

Czas i prędkość kopiowania pliku 651 MB z dysku SSD na My Passport Wireless: 11,765 s, 55 MB/s

Czas i prędkość kopiowania pliku 651 MB z My Passport Wireless na dysk SSD: 11,814 s, 55 MB/s

Czas i prędkość kopiowania paczki 378 plików 1,09 GB z dysku SSD na My Passport Wireless: 30,842 s, 36 MB/s

Czas i prędkość kopiowania paczki 378 plików 1,09 GB z My Passport Wireless na dysk SSD: 19,267 s, 58 MB/s

Testy Wi-Fi

Czas i prędkość kopiowania pliku 651 MB z dysku SSD na My Passport Wireless: 116,285 s, 5,6 MB/s

Czas i prędkość kopiowania pliku 651 MB z My Passport Wireless na dysk SSD: 182,271 s, 3,6 MB/s

Czas i prędkość kopiowania paczki 378 plików 1,09 GB z dysku SSD na My Passport Wireless: 262,394 s, 4,3 MB/s

Czas i prędkość kopiowania paczki 378 plików 1,09 GB z My Passport Wireless na dysk SSD: 688,478 s, 1,6 MB/s

Widać duże różnice pomiędzy obiema formami transferu danych. Wyniki uzyskane na USB 3.0 są dobre, natomiast kopiowanie plików przez Wi-Fi jest znacznie wolniejsze. W szczególności dotyczy to kopiowania paczki z dysku przenośnego na SSD, gdzie prędkość 1,6 MB/s jest strasznie niska. Warto też wspomnieć o pracy na akumulatorze. Jedno jego naładowanie starczy na do 6 godzin intensywnej pracy My Passport Wireless- wynik ten jest całkiem przyzwoity.

Podsumowanie

WD My Passport Wireless 1 TB kosztuje około 670 zł. Dysk z pewnością jest ciekawym i interesującym produktem. Łączność Wi-Fi pozwala na podłączenie dysku do sieci i posiadanie dostępu do danych z każdego miejsca na ziemi (przez www). Także bardzo przydatne jest automatyczne kopiowanie czy przenoszenie danych z karty SD. Wydajność dysku przez USB jest przyzwoita, przez Wi-FI wygląda to gorzej, natomiast sama opcja jest także przydatna. Warto też wspomnieć o panelu sterowania dyskiem, który jest banalny w obsłudze. Generalnie jeśli szukacie dysku z dostępem przez Wi-Fi to WD My Passport Wireless wydaje się być znakomitym wyborem, mimo wysokiej ceny.