Premiera Polarisów od AMD nie obyła się bez kontrowersji. Flagowy produkt, RX480, ukazał się tylko w wersji referencyjnej. Na produkty autorskie należało poczekać sporą ilość czasu. Pierwszą kartą, jaką otrzymałem do testów, jest wersja Nitro+ od Sapphire. Zobaczmy jak ona prezentuje się w szczególności na tle R9 390 Nitro.
Pudełko jest dosyć małe i zostało utrzymane w konwencji robotów, czyli tak jak cała rodzina Nitro. Sam Sapphire Radeon RX 480 prezentuje się dobrze, klasycznie. Bardzo ładnie wygląda backplate natomiast cała reszta jest klasyczna. Producent umieścił także podświetlenie napisy Sapphire, które można zmieniać specjalnym przyciskiem, a także poprzez oprogramowanie (zmiana koloru zależna od temperatury, obciążenia itp.). Od razu powiem duży plus konstrukcji, czyli dwa BIOSy, które można przełączać specjalnym przełącznikiem umieszczonym zaraz pod zmianą podświetlenia. Jakość wykonania grafiki jest bardzo dobra. Generalnie karta ma wymiary 240 mm x 120 mm x 42 mm, zajmuje więc ona dwa sloty. Nie jest też długą konstrukcją więc powinna się bezproblemowo zmieścić w większości obudów. Za chłodzenie odpowiadają dwa 95 mm wentylatory. Został też zastosowany system NITRO Free Flow, dzięki któremu ciepłe powietrze może uciekać przez backplate co pozytywnie wpływa na temperatury i kulturę pracy. Pracą śmigieł można zarządzać poprzez oprogramowanie. Co jest ważne to fakt, że karta może pracować półpasywnie. Wśród wyjść Sapphire Radeon RX 480 posiada DVI-D, dwa HDMI 2.0b i dwa DisplayPort 1.4. Jedno więcej HDMI ma być przydatne dla użytkowników korzystających z googli VR, które zazwyczaj się przez nie podłącza. Karta zasilana jest z jednego złącza 8 pin, które zostało umieszczone na samym końcu grafiki. Teoretyczny pobór mocy wynosi 225 W. Karta została też podkręcona, dzięki czemu jej wydajność powinna być większa niż wersji referencyjnej. Sapphire Radeon RX 480 jest też dostępny w wersji 4 GB lub 8 GB. Niestety gwarancja wynosi 2 lata co jest znacznie krótszym okresem niż u konkurencji.
Testy
Pod względem wydajności Sapphire Radeon RX 480 wypada bardzo dobrze- jest to poziom R9 390. W większości przypadków różnice między kartami są marginalne. Czasami przewagę ma starszy model a czasami RX 480. Jednakże w niektórych grach, jak choćby Total War: Warhammer w DX11, nowa grafika potrafi odstawić konkurenta. Generalnie w tej kategorii cenowej wydajnościowo karta spisuje się bardzo dobrze. Trochę gorzej wypada pod względem temperatur. Pod obciążeniem Sapphire Radeon RX 480 potrafi osiągać nawet 80°C. Także wtedy uwidacznia się jej wada- chłodzenie potrafi stać się naprawdę głośne. W spoczynku jest już lepiej bowiem działa wtedy tryb półpasywny i śmigła zostają wyłączone. R9 390 pod względem poboru prądu był monstrem. RX 480 znacznie mniej, bo o około 100W, pobiera prądu. Widać więc duży krok do przodu także w tej kwestii.
Podsumowanie
Na dzień dzisiejszy Sapphire Radeon RX 480 Nitro+ 4GB można kupić za około 1150 zł. Tak jak już wcześniej wspomniałem wydajnościowo prezentuje się ona bardzo dobrze- w tej cenie ciężko o inną, wydajniejszą grafikę. Na plus należy zaliczyć także tryb półpasywny oraz jakość wykonania. Natomiast konstrukcja ta ma swoje wady a należy do niej kultura pracy pod obciążeniem, wysokie temperatury podczas pracy oraz tylko 2 lata gwarancji. Jeśli wam one nie przeszkadzają to polecam zainteresować się propozycją od Sapphire.