WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test karty Kingston microSDXC UHS-I U3 64GB oraz czytnika MobileLite Duo 3C

Jeśli szukacie wydajnej i pojemnej karty do aparatu czy telefonu to koniecznie musicie przeczytać ten test. Kingston stworzył bardzo dobry produkt, który z pewnością przyspieszy zgrywanie danych. Warto też zainteresować się czytnikiem, o ile nie posiadacie takiego w swoim laptopie czy komputerze.

Kingston microSDXC UHS-I U3 64GB

Karta została zapakowana w zwykłe, małe opakowanie. Jej wymiary są standardowe –  11 mm x 15 mm x 1 mm. Produkt Kingston to karta micoSDXC więc należy mieć telefon kompatybilny z tym typem, aby móc jej używać. Producent deklaruje, że maksymalna prędkość zapisu to 90 MB/s a odczytu 80 MB/s. Jest to klasa prędkości U3, czyli spokojnie poradzi sobie ona nawet z filmami 4K. Jest ona także wodoodporna (IPX7), wstrząsoodporna, odporna na promieniowanie X oraz zmienne temperatury (od -25°C do 85°C). Dzięki temu można ją używać podczas nurkowania, zjazdu na nartach czy wycieczek górskich. Dostępna jest w wersji 32/64/128 GB. Można ją także zakupić z dołączonym adapterem SD. Gwarancja jest wieczysta.

Kingston MobileLite Duo 3C

Czytnik został podobnie zapakowany jak karta. Nie posiada on żadnych dodatków – a szkoda, bowiem przydałaby się nawet krótka smycz. Kingston MobileLite Duo 3C jest bardzo małym urządzeniem – jego wymiary to 43 mm x 18 mm x 11 mm. Posiada on dwa złącza: USB 3.1 Gen 1 (USB 3.0) oraz USB Type-C. Na tym drugim znajduje się niebieska zaślepka, która chroni złącze. Także nad nim wsuwa się kartę. Urządzenie jest metalowe więc powinno wiele rzeczy przetrwać. Dzięki takim złączom, MobileLite nie powinno blokować wydajności kart. Kompatybilne jest ono z kartami microSD microSDHC UHS-I oraz microSDXC UHS-I i może pracować w temperaturze od 0°C do 60°C. Gwarancja wynosi 2 lata.

Jak to razem działa?

Testy zostały przeprowadzone na laptopie Asus UX410UA.

USB 3.1 Gen 1

Czas i prędkość kopiowania paczki 1355 plików (2,92 GB) na pendriva: 132 s, 23 MB/s

Czas i prędkość kopiowania paczki 1355 plików (2,92 GB) z pendriva na dysk: 30 s, 74 MB/s

Czas i prędkość kopiowania jednego pliku (3,44 GB) na pendriva: 52 s, 67 MB/s

Czas i prędkość kopiowania jednego pliku (3,44 GB) z pendriva na dysk: 39 s, 90 MB/s

USB Type-C

Czas i prędkość kopiowania paczki 1355 plików (2,92 GB) na pendriva: 119 s, 25 MB/s

Czas i prędkość kopiowania paczki 1355 plików (2,92 GB) z pendriva na dysk: 30 s, 74 MB/s

Czas i prędkość kopiowania jednego pliku (3,44 GB) na pendriva: 53 s, 66 MB/s

Czas i prędkość kopiowania jednego pliku (3,44 GB) z pendriva na dysk: 39 s, 90 MB/s

Wnioski

Jak możecie zauważyć, karta wypada bardzo podobnie w testach USB 3.1 Gen 1 oraz Type-C. Także uzyskane wyniki są zgodne z tym co deklaruje producent. W niektórych testach prędkość odczytu została nawet przekroczona. Karta słabiej radzi sobie z paczką plików, jednakże jest to naturalne dla wszystkich tego typu urządzeń. Ważne są dwie rzeczy – czytnik nie ogranicza karty oraz karta uzyskuje prędkości deklarowane przez producenta. Jedyna wada jaką znalazłem dotyczy czytnika – bardzo mocno nagrzewa się on podczas pracy.

Podsumowanie

Kingston microSDXC UHS-I U3 64GB to karta, która idealnie nada się do aparatu czy telefonu. Jest ona szybka, odporna na wiele zewnętrznych czynników (między innymi na wodę) oraz posiada wieczystą gwarancję. Kosztuje około 160 zł i w mojej opinii świetnie dopełni ona urządzenia i zapewni szybką wymianę danych. MobileLite Duo 3C jest to czytnik kart, który posiada złącze USB 3.1 Gen 1 oraz Type-C. Prędkość karty na obydwu złączach jest praktycznie taka sama i czytnik nie hamuje jej wydajności. Jego wadą jest bardzo mocne nagrzewanie się podczas pracy. Natomiast wśród zalet należy wymienić małe rozmiary i wagę. Jego koszt wynosi około 70 zł i uważam, że jeśli potrzebujecie czytnika kart microSD to produkt Kingstona świetnie się sprawdzi. Oba urządzenia końcowo otrzymują ode mnie odznaczenie polecamy.