Wreszcie do laptopów trafiają mobilne wersje procesorów Ryzen i grafik Radeon. Właśnie otrzymałem do testów laptopa Asus TUF Gaming FX505DY, w którym znajdują się obie te rzeczy. Czy jest on warty polecenia?

Wygląd

Laptop został zapakowany w standardowy dla serii TUF Gaming karton. Wraz z nim otrzymujemy instrukcje, zasilacz czy Windowsa. Ten ostatni zależy od zakupionej wersji – można laptopa kupić bez systemu operacyjnego.

FX505DY ma wymiary 360,4 x 262 x max. 26.8 mm i wazy 2,2 kg. Jest to więc standardowa konstrukcja dla graczy – nie jest wybitnie lekka ani mała. Ekran ma rozmiar 15,6 cala. Dostępny jest on w wersji z odświeżeniem 60 Hz albo 120 Hz – do testów otrzymałem tę drugą wersję. Typ matrycy to IPS i jest ona matowa. Wokół niej znajdują się dosyć grube ramki – w szczególności dolna jest spora. Na środku górnej ramki umieszczona została kamera. Sam design oceniam pozytywnie – laptop wygląda naprawdę nieźle i powinien podobać się graczom.

Jedyną uwagę mam do ramek, które mogłyby być mniejsze. Jakość wykonania jest nie budzi mojego zaufania – odnosi się wrażenie, że jest to konstrukcja wykonana raczej z tańszego tworzywa. Wszystko jest dobrze spasowane, nic nie trzeszczy, ale czuć, że to jest tańszy materiał. Laptop stoi na gumowych nóżkach, przez co nie ślizga się po rożnych powierzchniach.

Po lewej stronie znajdują się wszystkie złącza – z prawej jest tylko miejsce na blokadę Keningston Lock. Do dyspozycji mamy dwa złącza USB 3.1 Gen 1, jedno HDMI, jedno USB 2.0, RJ45 oraz audio 3,5 mm. Brakuje mi tutaj dwóch złączy. Pierwsze to USB-C, które powinno być już standardem a drugie to czytnik kart SD. W szczególności ten pierwszy brak uważam za spory minus.

Klawiatura jest pełnowymiarowa oraz podświetlana na czerwono. Klawisze WSAD zostały dodatkowo wyróżnione, co może się podoba i ułatwiać życie. Dodatkowo istnieje możliwość szybkiego włączenia różnych opcji za pomocą kombinacji Fn+Fx. Sama klawiatura jest standardowa – wyróżnia się jedynie cichym działaniem. Poza tym obsługuje się ją bezproblemowo, choć do mechanicznych klawiatur jest jej bardzo daleko. Touchpad również jest standardowy. Ślizg jest prawidłowy i nie czułem dyskomfortu przy jego używaniu. FX505DY posiada wbudowane głośniki 2W. Zgodnie z oczekiwaniem maksymalna głośność nie zachwyca, nie ma basów czy niższe dźwięki są raczej słabe. Poza tym jest ok. Ogólnie klawiatura, touchpad czy głośniki określiłbym jako standardowe dla komputera gamingowego – bez zachwytu, ale też bez większych wad.

 

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej