WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Test laptopa ASUS TUF Gaming FX705GD

Na rynku znajduje się całkiem sporo budżetowych laptopów. Jedną z takich serii jest TUF Gaming od Asusa. Czy inwestycja mniejszej ilości pieniędzy wiąże się z jakimiś ograniczeniami?

Wygląd

Laptop zapakowany został w zwykły szary karton. Wraz z nim otrzymujemy zasilacz oraz instrukcję czy standardową dokumentację. Model FX705GD ma wymiary 399,8 mm x 279,4 mm x 27,6 mm i waży 2,6 kg. Są to rozmiary charakterystyczne dla konstrukcji z 15,6 calowym ekranem, ale ASUS TUF Gaming FX705GD posiada 17,3 calowy wyświetlacz 1920 x 1080 px IPS. Takie coś możliwe było do osiągnięcia dzięki zastosowaniu dosyć cienkich ramek jak na komputer gamingowy. Sam wygląd oceniam bardzo dobrze. Laptop jest cały czarny z czerwonymi wstawkami. Obudowa wokół klawiatury jest specjalnie wykonana i trzeba przyznać, że prezentuje się ona znakomicie. Na pewno nie widać po ASUS TUF Gaming FX705GD, że jest to bardziej budżetowa konstrukcja.

Także nie można tego zauważyć po jakości wykonania. Jest ona również znakomita – wszystko jest dobrze spasowane, nie ma żadnych niedociągnięć czy większych problemów. Laptop stoi na czterech gumowych nóżkach, przez co nie ślizga się po żadnych powierzchniach.

Minusem ASUS TUF Gaming FX705GD jest uboga liczba złączy. Do dyspozycji mamy dwa USB-A 3.1 Gen 1, jedno HDMI, jedno USB 2.0, jedno RJ-45 oraz jedno audio. Brakuje mi złączy Type-C czy większej ilości USB. Pod tym względem laptop zdecydowanie nie zachwyca.

Klawiatura jest pełnowymiarowa i posiada czerwone podświetlenie. Dzięki temu w nocy nie będzie problemów z jej użytkowaniem. Dzięki klawiszom Fn+Fx można szybko zmieniać różne ustawienia. Klawisze WSAD wyróżniają się na tle pozostałych i powinno się to spodobać graczom. Samo użytkowanie klawiatury oceniam dobrze. Nie trzeba się do niej specjalnie przyzwyczajać – jest ona dosyć standardowa jak na laptopy. To samo dotyczy gładzika. Przesuwa się po nim palcem płynnie, a klawisze są dobrze rozróżnialne. Pod tymi względami jest dokładnie tak, jak możemy oczekiwać od komputera dla gracza. ASUS TUF Gaming FX705GD posiada głośniki stereo 2 W. Są one dosyć słabe i w grach nie sprawdzą się zbyt dobrze. Także nie są one zbyt głośne. Tutaj zdecydowanie trzeba dokupić zewnętrzne głośniki albo słuchawki.

Parametry techniczne

Testowana wersja wyposażona została w procesor Intel Core i5 8300H o maksymalnej prędkości 4 GHz. Pamięć wynosi 16 Gb, pracuje w trybie dual channel oraz jej prędkość to 2666 MHz. Laptop posiada dwie karty graficzne – zintegrowaną Intel UHD 630 oraz Nvidia GTX 1050. W szczególności ta druga powinna zapewnić dobrą wydajność w grach. Testowana wersja posiada dwa dyski – 256 GB SSD od WD oraz 1 TB 5400 RPM od Seagate. Ma to zapewnić szybkie uruchamianie się systemu oraz programów. Oczywiście w sprzedaży jest wiele wersji laptopa i możecie specyfikację bardziej dopasować do własnych wymagań.

Testy matrycy

Zmierzone pokrycie kolorów sRGB wynosi 97% a AdobeRGB 75%. Są to dobre wyniki jak na matrycę w budżetowym laptopie. Gamma trochę odstaje od idealnej bowiem wynosi ona 2,4. Zmierzony kontrast to około 820:1. Punkt bieli także odstaje od idealnego i wynosi on około 7100. Niejednorodność kolorów oceniam dobrze, jedynie na spodzie matrycy są pewne problemy. Trochę gorzej jest z niejednorodnością podświetlenia, ale miałem już gorsze matryce w rękach.

Maksymalna jasność wynosi 329,1 cd/m^2. Dokładność kolorów jest także dobra. Różnice są minimalne i jedynie jeden kolor mocno różni się od idealnego. W podsumowaniu ekran został oceniony na 4. Najgorzej wypada gamma, która mocno różni się od idealnej. Poza tym jest dobrze, w szczególności jak na matrycę w budżetowej konstrukcji. W grach powinna się ona sprawdzać nawet nieźle.

Testy wydajnościowe

Wszystkie testy w grach zostały wykonane przy średnich ustawieniach graficznych.

Na początek opiszę Wam pewne problemy. Okazuje się, że na preinstalowanych sterownikach wszystkie programy czy gry włączają się na zintegrowanej grafice i nie można tego zmienić. Nie da się także zainstalować najnowszych sterowników ze strony Nvidii – nie rozpoznają one kompatybilnego sprzętu. Należy więc pobrać najnowsze sterowniki udostępnione przez Asusa na jego stronie i wtedy powinno zacząć wszystko śmigać. Jest to nieoczekiwany problem, ale mamy nadzieję, że niedługo zostanie rozwiązany.

Dyski wypadają w testach tak sobie. SSD jest widocznie szybszy od HDD, ale jego wyniki są niskie. Laptop szybko się uruchamia, ale lepszym pomysłem byłoby zastosowanie wydajniejszego dysku. HDD jak to HDD – wyniki są słabe, ale na przechowywanie danych czy ich kopiowanie powinny wystarczyć. Nie bez znacznie jest tutaj prędkość dfysku – 5400 RPM.

W grach laptop wypadł dobrze. Spokojnie można w większości tytułów pograć na średnich ustawieniach przy rozdzielczości Full HD. Nie liczcie jednak na stałe 60 FPS – wyniki są mniejsze i 60 FPS osiągalne jest tylko na niskich ustawieniach. Wydajność typowa dla GTX 1050 w laptopie. Karta sieciowa dobrze radziła sobie w grach online – ping był niski a prędkość pobierania maksymalna dla mojego łącza.

Testy pracy na baterii, głośności i temperatury

Czas pracy na baterii jest typowy dla takich konstrukcji. W spoczynku da się popracować parę godzin, ale pod obciążeniem nawet sprzęty wytrzyma niecałą godzinę. Także sama kultura pracy jest bardzo niska. Wystarczy otworzyć przeglądarkę aby układ chłodzenia zaczął głośniej działać. W grach jest już strasznie głośno. Także procesor dosyc mocno potrafi się nagrzać. Pod obciążeniem pracuje on z częstotliwością 2,6 GHz, gdzie jest to znacznie niższy wynik od 4,0 GHz w trybie turbo. Tym samym spada też wydajność laptopa.

Podsumowanie

ASUS TUF Gaming FX705GD powinien kosztować, w testowanej wersji, około 4600 zł w wersji z Windows 10. Posiada on kilka wad, ale w ogólnym rozrachunku warto się nad nim zastanowić. Laptop nieźle wygląda oraz jest bardzo dobrze wykonany. Pod tym względem nie mam mu nic do zarzucenia. Klawiatura oraz touchpad są proste do przyzwyczajenia się, a także nawet przyjemne w użytkowaniu. Sama matryca ma swoje wady (w szczególności gamma wypada słabo), ale jak na budżetowy laptop do gier nie jest źle. W różnych tytułach wady nie powinny być widziane i nie powinny one wpływać na rozgrywkę.

Wydajność ASUS TUF Gaming FX705GD jest także całkiem niezła. Dzięki GTX 1050 możecie odpalić różne gry i cieszyć się ich płynnym działaniem. Oczywiście dotyczy to niższych ustawień graficznych. Trochę lepiej mógłby wypadać dysk SSD, który zapewnia szybkie uruchamianie się systemu, ale ogólnie nie zachwyca wydajnością. Także muszą ponarzekać na kulturę pracy, która jest dosyć słaba oraz temperatury procesora. Są one dosyć wysokie a przy tym samo taktowanie dosyć mocno spada pod długim obciążeniem. Mimo to w tej cenie ASUS TUF Gaming FX705GD jest ciekawą konstrukcją, która powinna podpasować graczom. Polecamy więc wzięcie jej pod uwagę w szczególności, jeśli głównie zależy Wam na wydajności w danej cenie.