Reklama

Test Mini PC ZOTAC ZBOX Magnus ER51060

Tego jeszcze na łamach WhatNext nie było. Mini PC to komputery, które sprawdzają się w wielu zastosowaniach. Dadzą one radę z grami a mają przy tym dosyć małe rozmiary. Dziś chciałbym przedstawić Wam test modelu ER51060 od ZOTACa. Czy warto się nim zainteresować?

ER51060 otrzymałem w charakterystycznym dla ZOTACa pudełku, czyli całym żółtym. Wraz z Mini PC otrzymujemy instrukcję, pendriva ze sterownikami, zasilacz, kabel zasilający oraz anteny Wi-Fi. Sterowniki na pendrive to świetny pomysł i w sumie jedyny jaki mógł zadziałać przy braku napędu. Instrukcja bardzo dobrze wyjaśnia uruchamianie sprzętu, dodatkowo jest opis po polsku. Zasilacz to model ADP-230EB T od Delta Electronics. Działa on z napięciem z zakresu od 100 V do 240 V a jego moc wynosi 230 W.

Zbox wygląda bardzo neutralnie, ale to jest na plus. Dzięki prostemu designowi wpasuje się on w większość pomieszczeń i będzie tam dobrze się prezentował. Produkt firmy Zotac ma wymiary 225 mm x 203 mm x 128 mm, czyli jest dosyć niewielki jak na zastosowane podzespoły. Na przodzie znajduje się włącznik, wokół którego jest dioda informująca o pracy komputera. Obok niego znajduje się czytnik kart SD/SDHC/SDXC, który jest świetnym pomysłem – ułatwi pracę choćby z aparatem. Oprócz tego znajduje się tutaj złącze USB 3.1, USB Type-C, wejście na mikrofon oraz wyjście na słuchawki. Na górze znajdują się otwory w kształcie plastra miodu, dzięki którym możliwa jest wentylacja obudowy. Otwory wentylacyjne znajdują się także po lewej stronie ER51060. Mini PC stoi na czterech nóżkach, które są od spodu wyłożone gumą. Sprzęt stoi bardzo stabilnie i nie ślizga się po powierzchniach. Nóżki są także śrubkami, które można odkręcić aby dołożyć dysk SSD czy pamięć (o czym więcej przy parametrach technicznych). Z tyłu znajduje się pełna gama wyjść i wejść. Są tutaj dwa miejsca do montażu dołączonych anten Wi-Fi, cztery złącza USB 3.0, dwa wejścia Gigabit LAN oraz wejście zasilające. Odnośnie wyjść obrazu to do dyspozycji są następujące złącza: 3x DisplayPort 1.4, HDMI 2.0b oraz DVI-D. Zestaw złączy jest w pełni wystarczający. Fajną sprawą jest brak złączy USB 2.0 a zamiast nich obecność 3.0. Z tyłu znajduje się także zabezpieczenie Keningston Lock, dzięki czemu ER51060 można bezpiecznie przymocować i nie obawiać się jego kradzieży.

Parametry techniczne

MIni PC został wyposażony w procesor AMD Ryzen 5 1400, który pracuje z częstotliwością do 3,4 GHz. Wspiera go karta ZOTAC GTX 1060 3 GB. Taka kombinacja spokojnie powinna wystarczyć do gier. Zastosowana płyta główna opiera się o chipset A320. ER51060 nie posiada wbudowanej pamięci RAM czy dysku. Można w nim zamontować do 32 GB pamięci DDR4 SODIMM o prędkości 2133/2400 MHz. Mini PC obsługuje do dwóch kości pamięci. Odnośnie dysku to można zdecydować się na jedną z dwóch opcji – standardowy dysk SSD 2,5 cala albo dysk M.2 PCIE x4. Oczywiście można także połączyć  obie opcje. Zastosowana karta Wi-fi jest zgodna ze standardami 802.11ac/b/g/n. ER51060 posiada także Bluetooth w wersji 4.2W testach wykorzystałem dysk Crucial BX100 128 GB oraz 8 GB pamięci Goodram 2133 MHz.

Testy

Jak sami możecie zauważyć, komputer radzi sobie z grami. W większości tytułów, na maksymalnych detalach, gra jest w pełni płynna. Ilość FPS jest trochę poniżej 60 jednakże nie powinno to być zauważalne. Gdyby zmniejszyć detale wyniki byłyby jeszcze bardziej zadowalające. A jak radzi sobie karta sieciowa czy muzyczna? Ta pierwsza jest bezproblemowa. Podczas rozgrywania meczów sieciowych nie zauważył żadnych spadków pingu czy problemów. Także testy pobierania były zgodne z tym co można uzyskać łącząc komputer przez kabel z routerem. Karta muzyczna jest w pełni poprawna – nie powala jakością ale też nie jest tragiczna.

Głośność, temperatury i pobór mocy

ER51060 jest dosyć głośny podczas działania. W spoczynku kultura pracy jest dobra ale pod obciążeniem robi się lekka suszarka. Ale nie ma co się dziwić – jakoś ciepło trzeba odprowadzić z podzespołów, które upchnięte są na małej przestrzeni. Odbywa się to bardzo dobrze o czym świadczą temperatury podzespołów podczas obciążenia. Pobór mocy także jest dosyć niski – 176 W pod obciążeniem nie powinno stanowić obciążenia budżetu.

Podsumowanie

ZOTAC ZBOX Magnus ER51060 kosztuje około 3180 zł. Jest to bardzo porządny kawał sprzętu. Mini PC spokojnie nadaje się do przenoszenia – pozwalają na to wymiary jak i waga. Posiada ono bogaty zestaw złączy oraz prosty design. Zastosowane podzespoły pozwalają na granie w najnowszy tytuły na rynku. Magnus nie posiada wbudowanej pamięci RAM ani dysku, dzięki czemu możemy dopasować te dwa parametry do własnych wymagań. Najpoważniejszą wadą Mini PC jest głośne działanie, jednakże jest ono po części usprawiedliwione niskimi temperaturami podzespołów podczas obciążenia. ER51060 to bardzo fajna konstrukcja, która idealnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzebny jest Mini PC.