Reklama
aplikuj.pl

Test Mini PC ZOTAC ZBOX Mi553

Kolejny z Mini PC od ZOTACa, który mam przyjemność testować, jest bardzo małą i lekką konstrukcją. Czy sprawdzi się ona dobrze podczas pracy?

Mi553 otrzymałem w zielonym pudełku i aż się zdziwiłem – zazwyczaj urządzenia ZOTACa są w żółtym – ciekawa odmiana. Wraz z mini PC otrzymałem instrukcję, zasilacz, pendriva i płytę ze sterownikami, płytke do montażu na stojaku oraz antenę Wi-Fi. Instrukcja posiada opis po polsku i dobrze wyjaśnia montaż. Sterowniki na pendrive są świetnym pomysłem i zdecydowanie ułatwią pierwsze uruchomienie sprzętu. Zasilacz to model ADP-120MH produkcji Delta Electronics. Współpracuje on z napięciami z zakresu od 100 V do 240 V a jego moc to 120 W.

Zbox wygląda dosyć neutralnie i uważam to za plus. Dzięki takiemu designowi powinien on dobrze wpasować się w większośc pomiesczeń. Mi553 ma wymiary 184,6 mm x 184,6 mm x 71,5 mm – jest on bardzo mała konstrukcją. Na jego górze znajduje się logo firmy oraz pokrywa z tworzywa sztucznego, którą można zdjąć i dostać się wtedy do środka. Na przodzie znajduje się włącznik, dioda informująca o pracy urządzenia, złącze USB Type-C, czytnik kart SD/SDHC/SDXC połączony ze złączem USB 3.1, wejście na mikrofon i wyjście na słuchawki. Szkoda, że z przodu nie ma większej ilości tradycyjnych złączy USB 3.0/3.1. Ale generalnie połączenie czytnika ze złączem jest fajnym pomysłem. Prawy i lewy bok Mi533 to kratki wentylacyjne. Na spodzie Mini PC znajdują się cztery gumowe nóżki, na których stoi urządzenie. Nie ślizga się ono po różnych powierzchniach więc stópki spełniają swoje zadanie. Jest tam także miejsce na montaż dołączonego systemu montażowego Vesa. Z tyłu znajduje się pełna gama złączy. Do dyspozycji jest złącze zasilające, Thunderbolt 3, HDMI 2.0, DIsplayPort 1.2, cztery złącza USB 3.0, Gigabit LAN oraz wejście na antenę Wi-Fi. ZOTAC ponownie zrezygnował ze złączy USB 2.0 i bardzo dobrze – lepiej, żeby były USB 3.0. Także z tyłu znajduje się zabezpieczenie Keningston Lock, dzięki któremu można zabezpieczyć Mi553 przed kradzieżą.

Parametry techniczne

Mi553 posiada processor Intel Core i5 7300HQ. Pracuje on z częstotliwością  2,5 GHz (w trybie boost 3,5 GHz) i posiada on 4 rdzenie i 4 wątki. Jest to konstrukcja obecna głównie w laptopach jednakże do pracy powinna spokojnie wystarczyć. Płyta główna posiada chipset HM175. Zastosowana grafika to Intel HD 630 – jest to typowa konstrukcja spotykana w PCtach do rpacy, jednakże i tak sprawdzę, czy poradzi sobie ona z różnymi grami. Mini PC nie posiada wbudowanej pamięci RAM czy dysku. Można do niego włożyć do dwóch kości pamięci DDR 2133/2400 MHz SODIMM do 32 GB. Można także włożyć do niego 2,5 calowy dysk albo dysk M.2 SSD lub M.2 NVMe PCIE x4. Mi533 współpracuje także z Intel Optane. W testach wykorzystałem 2x 8 GB pamięci Kingston HyperX 2400 MHz oraz dysk HDD Seagate Momentus 5400. Zastosowana karta Wi-Fi współpracuje ze standardem 802.11ac. Mini PC posiada takze Bluetooth 4.2

Testy

Komputer z pewnością nadaje się do pracy oraz multimediów. Wyniki w testach procesora oraz PCMark potwierdzają, że Mi553 świetnie sprawdzi się w zastosowaniach biurowych czy jako dodatek do telewizora. Jednakże jak wygląda sprawa z grami? Aby to sprawdzić uruchomiłem na nim Śródziemie: Cień Mordoru. W rozdzielczości Full HD przy ustawieniach bardzo niskich średnia ilość fps wyniosła 18,65 a minimalna 14,13 – gra była niegrywalna. Jednakże po zmianie rozdzielczości na 1280 x 720 px uzyskałem średnią liczbę 31,25 fps i minimalną 23,96 fps, czyli można już spróbować coś pograć. Mi533 poradził sobie za to w grach typu League of legend czy CS: GO. Przy minimalnych ustawieniach i rozdzielczości Full HD można pokusić się o 60 FPS. Pod względem karty Wi-Fi Mini PC wypadł bardzo dobrze- wyniki są takie, jak dekalruje dostawca internetu. Podczas gry w LOLa nie zauważyłem żadnych lagów czy skoków pingu. Karta dźwiękowa jest poprawna, jak to zwykle bywa w przypadku takich konstrukcji.

Głośność, temperatury i pobór mocy

Mini PC od ZOTACa jest bardzo cichy podczas działania. W spoczynku jest niesłyszalny a pod obciążeniem bardzo cichy. Temperatury w spoczynku mogły by być trochę niższe jednakże są one dobre. Tak samo pod pełnym, obciążeniem, biorąc pod uwagę głośność, jest znakomicie. Pobór mocy, zgodnie z oczekiwaniem, jest bardzo niski – w szczególności tylko 14W w spoczynku jest super wynikiem.

Podsumowanie

ZOTAC Zbox Mi533 kosztuje około 2200 zł. Jest to znakomity wybór do pracy biurowej, jako dodatek do telewizora albo jako prywatny komputer, jeśli nie chcecie grać w gry. MIni PC jest bardzo mały i lekki, stąd można go łatwo przenosić. Ośmieliłbym się nawet na stwierdzenie, że łatwiej go przenieść niż niejednego laptopa. Mi533 prezentuje niezłą wydajność przy pracach multimedialnych, typowo biurowych czy podczas przeglądania internetu. Można także na nim zagrać w proste gry typu LoL czy CS: GO, oczywiście na najniższych detalach. Jeśli jednak będziecie kiedyś chcieli pograć w lepsze tytuły to wystarczy, że kupicie stacje dokującą na Thunderbolt 3 i wtedy będziecie mogli podłączyć pod niego najwydajniejsze grafiki na rynku. Co ważne, podczas spoczynku lub lekkiego obciążenia Mi553 pobiera bardzo mało mocy oraz jest cichy. Znakomita kultura pracy zostaje także zachowana podczas obciążenia. Należy pamiętać, że produkt ZOTACa to barebone, czyli nie ma on w zestawie pamięci oraz dysku. Podsumowując – Mini PC jest bardzo dobrym, małym, lekkim i ciekawym produktem, który warto rozważyć jeśli nie potrzebujecie maszyny do gier.