Be quiet! z wielkim przytupem wszedł w rynek obudów komputerowych. Jego dwie poprzednie propozycje są bardzo często polecane jako najlepsze w swojej cenie. Tym razem firma stworzyła produkt zdecydowanie klasy premium- Dark Base Pro 900 to potężna obudowa oferująca wszystko co najlepsze. Zapraszam do jej testu.
Pudełko jest bardzo duże i utrzymane w czarnych kolorach czyli w sumie standardowe dla firmy. Wraz z obudową otrzymujemy podświetlenie LED, instrukcję, zestaw śrubek, uchwyt LCS, uchwyt górnego wentylatora, opaski zaciskowe. Opaski LED są w ilości sztuk dwóch. Pozwalają one na podświetlenie obudowy w jednym z 5 kolorów. Instrukcja posiada bogaty opis w języku polskim. Cieszą także pozostałem dodatki- pokazują one, ze Dark base Pro 900 jest rzeczywiście produktem premium. Gwarancja wynosi 3 lata.
Obudowa ma wymiary 577 x 243 x 585 mm i waży 14,39 kg. Jest więc to duża i ciężka konstrukcja. Można w niej zmieścić płyty główne o formatach E-ATX, XL-ATX, ATX, M-ATX, Mini-ITX. Dostępna jest ona w 3 wersjach kolorystycznych- pomarańczowej, srebrnej oraz czarnej.
Dark Base Pro 900 wygląda przepięknie. Nie ma przesadzonych udziwnień ani podświetleń. Prezentuje się ona stylowo a całość dopełnia hartowane szkło po lewej stronie, ale opis zacznijmy od przodu. Został on wykonany z wysokiej jakości tworzywa ABS oraz aluminium. cały przód to drzwiczki. Aby je otworzyć wystarczy nacisnąć na nie w lewym górnym boku. Ukrywają one dwa miejsca na zewnętrzne urządzenia 5,25 cala oraz kontroler obrotów. Ten drugi może pracować w dwóch trybach- automatycznym lub przy płynnej regulacji ręcznej. Niżej znajduje się miejsce na 3 wentylatory 140 mm. Dwa z nich zostały dołączone i są to modele SilentWings 3 o maksymalnych obrotach równych 1000 RPM, przepływie powietrza wynoszącym 59,5 CFM i głośności 15,5 dBA. Znajduje się tu także łatwo demontowany filtr przeciwkurzowy. Od wewnątrz drzwiczki zostały także wyłożone wytłumiającym materiałem.
Góra pod wieloma względami przypomina poprzednie konstrukcje od be quiet!. Na samym końcu znajdują się specjalne otwory, którymi powietrze ma uciekać z obudowy. Generalnie góra została wykonana z tych samych materiałów co przód i także została wyłożona materiałami wygłuszającymi. Górny panel wygląda świetnie, jedyną wadą jest spora podatność na odciski palców. Można tam zamontować 3 wentylatory 140 mm lub cztery 120 mm albo jeden 180 mm. Najbliżej przodu, na skosie znajduje się panel I/O. Do dyspozycji są następujące złącza: 2x USB 2.0 i 3.0, wejście na mikrofon, wyjście na słuchawki. Na środku znajduje się duży przycisk włączania, który wygląda znacznie lepiej niż u słabszych modeli. Jednakże to troszkę dalej znajduje się bardzo ciekawa rzecz- ładowarka Qi. Jeśli macie telefon, który można bezprzewodowo ładować to jest to świetne rozwiązanie oszczędzające miejsce.
Lewy bok to kwintesencja Dark Base Pro 900- hartowane, 4 mm szkło wygląda przepięknie i nadaje obudowie charakteru. Drugi z boków jest ze stali i tworzywa ABS. Od środka został on wyłożony wygłuszającym materiałem. Można też na nim zamontować dwa wentylatory 120/ 140 mm. Po obu bokach widać także metalowe siatki, które mają pomóc w przepływie powietrza i nadają obudowie dobrego wyglądu. Także obie strony mocowane są za pomocą szybkośrubek- nie jest potrzebny śrubokręt do ich demontażu.
Obudowa stoi na czterech, bardzo porządnych nóżkach. Zostały one wyłożone od spodu gumą, przez co Dark Base Pro 900 jest bardzo stabilna i nie przesuwa się po podłodze. Od tej strony na spodzie także nic nie ma. Jedynie od strony wnętrza można zauważyć, iż można zamontować tutaj dwa wentylatory 120/ 140 mm.
Tył jest standardowy. Na dole jest miejsce na zasilacz, wyżej jest 8 zaślepek PCI mocowanych na szybkośrubki. Na samej górze znajduje się miejsce na 120/ 140 mm wentylator. Domyślnie został zamontowany dokładnie ten sam co z przodu. Jak widzicie be quiet! nie zdecydował się tutaj na umieszczenie otworów w celu wyprowadzenia węży od chłodzenia cieczą. Zakłada on, zresztą bardzo słusznie, że wszystko zmieści się w środku.
Wnętrze jest najważniejszą częścią obudowy więc musi zostać wykonane jak najlepiej. W przypadku Dark Base Pro 900 jest idealnie. Ale po kolei. Zasilacz stawia się na specjalnej szynie, której położenie można regulować i która także posiada gumowe wyłożenie.. PSU należy takę podłączyć do specjalnego przedłużacza a potem dopiero do kabla zasilającego. Maksymalna długość zasilacza wynosi 284 mm, chyba że chcecie mieć na spodzie wentylator to wtedy tylko 150 mm. Po prawej stronie znajduje się siedem kieszeni na dyski 3,5/2,5 cala. Może je łatwo zdemontować- wystarczy tylko odkręcić 3 szybkośrubki (do każdej kieszenie) z tyłu obudowy. Co ciekawe na każdej kieszeni można zamontować do 2 dysków 2,5 cala co daje aż 14 miejsce na dyski SSD. Także z tyłu Dark Base Pro 900 znajduje się jeszcze jedno miejsce na owe urządzenia. Nad tymi kieszeniami znajduje się koszyk na sprzęt 5,25 calowy. Można go łatwo zdemontować i tym samym zyskać dodatkowe miejsce na przedni wentylator.
Na środki tacki na płytę główną znajduje się ogromny otwór umożliwiający montaż backplate bez konieczności demontażu całej płyty. Co ciekawe tackę także można zdemontować i wykorzystać jako test bench, obniżyć a nawet przekręcić o 180°. Generalnie obudowa pomieści karty graficzne o długości do 323 mmm (472 mm po wyjęciu kieszenie na dyski) oraz chłodzenia procesora o wysokości do 185 mm. W takiej obudowie musi być znakomity system zarządzania okablowaniem- i rzeczywiście tak jest. Obudowa posiada mnóstwo otworów, ogumowanych i nie, pozwalających na przełożenie kabli za tackę na płytę główną. Tam znajduje się najmniej 20 mm przestrzeni na okablowanie. Z tyłu także znajduje się cały kontroler odpowiadający za sterowanie zarówno wentylatorami jak i podświetleniem. Obudowa oferuje także znakomite możliwości montażowe dla komponentów chłodzeń cieczą. Na przodzie zmieści się radiator 120 / 140 / 240 / 280 / 360 / 420 mm, na górze 120 / 140 / 180 / 240 / 280 / 360 / 420 mm, na dole 120 / 140 / 280 mm i z tyłu 120 / 140 mm. Obudowa posiada także specjalnie dedykowane miejsca na pompki czy rezerwuaru choćby na kieszeniach na dyski. Dobrą kompatybilność widać także podłączonym uchwycie LCS.
Podsumowanie
Dark Base Pro 900 jest fenomenalną obudową. Została ona perfekcyjnie wykonana, posiada znakomity wygląd i mnóstwo funkcjonalności. Wśród nich należy wymienić dużą ilość miejsc montażowych na dyski, kontroler wentylatorów, wyjmowaną tackę na dyski, dołączone 3 świetne wentylatory, genialną kompatybilność z chłodzeniami cieczą i podzespołami, dobry system zarządzania okablowaniem, ładowarkę Qi i wiele innych wymienionych wcześniej w tekście. Obudowa jest po prostu idealnym wyborem dla każdego z Was. Niestety, jej dostępność psuje cena, któa aktualnie wynosi około 950 zł. Jest ona zdecydowanie bardzo wysoka jednakże za taką jakość warto aż tyle zapłacić- Dark Base Pro 900 zostanie z Wami na długie, długie lata.