WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test obudowy Corsair SPEC-04

SPEC-04 to kolejna z tanich obudów, której test możecie przeczytać na łamach Whatnext.pl. Jest to też pierwszy produkt tej firmy, który otrzyma recenzję. Czy debiut tego producenta na naszym portalu będzie udany?

Obudowa została zapakowana w standardowy karton. Wraz z nią otrzymujemy instrukcję, zestaw śrubek oraz opaski zaciskowe. Instrukcja jest bardzo dobra i wyjaśnia łatwo montaż podzespołów. Opaski zaciskowe pomogą w utrzymaniu porządku wewnątrz skrzynki. Gwarancja wynosi 2 lata.

SPEC-04 ma wymiary 492 mm x 201 mm x 433 mm i waży 5,27 kg. Można w niej zamontować płyty główne o formacie ATX, micro ATX oraz mini ITX. Dostępna jest ona w wersji czarno-czerwonej, czarno-szarej, czarno-żółtej oraz testowanej czyli z hartowanym szkłem.

Obudowa wygląda całkiem nieźle. Przedni panel jest futurystyczny a podświetlany wentylator i boczne okno są niezłym dopłenieniem całości. Cały przedni panel wykonany został z plastiku. Nie umożliwia on montażu urządzeń 5,25 cala. Pod kratkami wentylacyjnymi obecny jest prowizoryczny filtr średniej jakości. Pod panelem znajduje się także wcześniej wspomniany 120 mm wentylator, który jest słyszalny podczas pracy. Także tutaj można zmieścić do dwóch 120/140 mm wentylatorów. Z prawej strony panelu znajdują się złącza. Umiejscowienie ich jest fatalne, bowiem jeśli ktoś tak jak ja, trzyma obudowę blisko prawej krawędzi biurka (np. ja tak mam) to panel będzie praktycznie niedostępny a korzystanie z niego będzie strasznie niewygodne. Do dyspozycji jest jedno złącze USB 3.0, jedno USB 2.0, wejście na mikrofon oraz wyjście na słuchawki. Został tu także umieszczony przycisk startu i restartu komputera.

Góra jest wykonana z blachy. Można tutaj umieścić do dwóch 120 mm wentylatorów. Nie ma także filtra przeciwkurzowego.

Lewy bok to, tak jak już wcześniej wspomniałem, hartowane szkło. Mocowane jest ono na cztery szybkośrubki i całkiem nieźle wygląda. Prawy bok to cienka blacha, która posiada wypustkę umożliwiającą upchnięcie kabli z tej strony obudowy. Mocowana jest ona na dwie szybkośrubki.

SPEC-04 stoi na czterech nóżkach, które posiadają antypoślizgowe wyłożenie. Obudowa stoi bardzo stabilnie i nie ślizga się po panelach. Pod miejscem na zasilacz umieszczony został łatwo wyjmowany filtr przeciwkurzowy.

Tył jest taki jak u większości obudów. Na dole jest miejsce na zasilaczy, wyżej 7 zaślepek PCI, które mocowane są na zwykłe śruby. Na samej górze znajduje się miejsce na 120 mm wentylator, który nie został dołączony do obudowy.

SPEC-04 to jedna z nielicznych ostatnio obudów, która nie posiada piwnicy. Zasilacz stawiany jest na czterech gumowych nóżkach, które są antywibracyjne. W produkcie Corsair można zmieścić nawet długie zasilacze (do 225 mm). Po prawo od niego znajduje się koszyk na dyski. W tym miejscu można zmieścić do 3 dysków 2,5/3,5 cala. Po prawej stronie od miejsca montażu płyty głównej znajdują się dwa kolejne miejsca na dyski 2,5 cala. W miejscu montażu płyty głównej znajduje się spory otwór, który umożliwia montaż chłodzenia bez konieczności demontażu płyty. System zarządzania okablowaniem jest dobry. SPEC-04 posiada sporo otworów umożliwiających przełożenie kabli na tył, a tam znajduje się około 10 mm wolnej przestrzeni ale dodatkowe miejsce zapewnia wypukła prawa blacha. Szkoda tylko, że producent nie pomyślał o miejscu na kabel CPU. Jest niby otwór, który umożliwia jego przełożenie ale będzie on zakryty płytą główną co znacząco utrudnia jego używanie. W obudowie można zmieścić karty graficzne o długości do 370 mm i chłodzenia procesora o wysokości do 150 mm. W szczególności ten ostatni parametr jest za mały.

A jak wygląda sprawa z chłodzeniem cieczą? SPEC-04 umożliwia montaż chłodnicy 120/140 mm na przodzie oraz 120 mm z tyłu. Jest to zdecydowanie za mało, wiele osób chciało by zmieścić w obudowie chłodnice 240 mm a produkt Corsair tego nie umożliwia. Nie powinno być za to problemów ze zmieszczeniem rezerwuaru czy pompki.

Podsumowanie

Corsair SPEC-04 kosztuje około 280 zł. Takiej kwoty ta obudowa z pewnością nie jest warta. Jej plusami są ciekawy wygląd, w miarę dobre wykonanie i obecność hartowanego szkła. Minusów jest znacznie więcej – mało miejsca na chłodzenie procesora, tylko jeden 120 mm wentylator, brak sensownego otworu do przełożenia kabla CPU, beznadziejne umiejscowienie panelu wejścia/wyjścia oraz słaba kompatybilność z chłodnicami. Za znacznie mniejsze pieniądze można znaleźć Fractal Design Focus G, która jest bardzo podobną, ale moim zdaniem znacznie lepszą obudową. Gdyby SPEC-04 w wersji ze szkłem hartowanym kosztował poniżej 200 zł to byłaby to ciekawa propozycja. W cenie około 280 zł jest ona kompletnie nieopłacalna.