Reklama
aplikuj.pl

Test obudowy SilentiumPC Regnum RG4TF

SilentiumPC kontynuuje dobrą passę produktów z serii Regnum i wypuszcza na rynek serię RG4. Jedną z tych obudów (model RG4TF) otrzymałem do testów. Czy nowe produkty są ciekawymi propozycjami?

Obudowa przyjechała w charakterystycznym, dla produktów z serii Regnum, kartonie Wraz z RG4TF otrzymujemy zaślepki PCI, zestaw śrubek oraz opaski zaciskowe. Zaślepki sugerują, że te zamontowane w obudowie są wyłamywane, jednakże skoro mamy je dodane to nie uważam tego za wadę. Reszta dodatków jest raczej standardowa.

RG4TF ma wymiary 205 mm x 495 mm x 440 mm i waży 5,8 kg. Pomieści ona płyty główne w formacie ATX, micro ATX oraz mini ITX. Dostępna będzie ona w czterech wersjach: czarna bez szyby (RG4), czarna z szybą (RG4T), biała bez szyby (RG4F) oraz biała z szybą (RG4TF).

Obudowa wygląda dobrze, klasycznie. Nie ma żadnych, niepotrzebnych udziwnień a połączenie białego z czarnym zazwyczaj jest okej. Dużą robotę robi boczne hartowane szkło, które ładnie wygląda. Przód składa się z białych, wykonanych z tworzywa sztucznego, ramek oraz czarnej, metalowej kratki. Pod nią znajduje się filtr przeciwkurzowy oraz dwa 120 mm wentylatory (Case Fan 120). Są one ciche nawet na najwyższych obrotach. Na przodzie można zamontować do dwóch urządzeń 5,25 cala.

Na górze znajduje się panel sterowania. Do dyspozycji są dwa złącza USB 3.0, czytnik kart SD i microSD, wyjście na słuchawki, wejście na mikrofon oraz kontroler obrotów. Ten ostatni ma trzy ustawienia – maksymalne obroty (12 V), niskie obroty (5 V) oraz wyłączone wentylatory.  Zasilany jest on ze złącza sata (w finalnej wersji obudowy przewód będzie miękki i cały czarny). Łącznie można do niego podłączyć do 5 śmigieł. Czytnik kart jest miłym dodatkiem – często by on się przydał jednakże mało która obudowa posiada takie udogodnienie. Nad panelem I/O znajduje się filtr przeciwkurzowy, który jest po prostu na magnesy – w dowolnym momencie można go zdjąć i wyczyścić. Także można tam zamontować do dwóch wentylatorów 120/140 mm.

Lewy bok to hartowane szkło, które mocowane jest na cztery szybkośrubki. Bardzo ładnie przez nie wszystko widać i zdecydowanie poprawia ono wygląd RG4TF. Prawy bok to zwykła blacha. Posiada ona wybrzuszenie dzięki któremu można spokojnie z tyłu tacki na płytę główną zmieścić kable. Co ciekawe ten bok został wykonany z dosyć grubej blachy, co rzadko się zdarza w takiej cenie.

Obudowa stoi na czterech nóżkach, które od spodu zostały wyłożone gumą. Jest ona dosyć stabilna i nie wpada w wibracje. Na spodzie, pod miejscem na zasilacz, znajduje się także filtr przeciwkurzowy.

Tył jest dosyć standardowy. Na dole znajduje się miejsce na zasilacz, wyżej jest siedem wyłamywanych zaślepek PCI (przypominam o normalnych obecnych w akcesoriach) a na samej górze jest 120 mm wentylator – identyczny model jak z przodu.

Wnętrze zostało podzielona na dwie części. Obudowa, która je od siebie oddziela, posiada otwory na przełożenie kabli od zasilacza oraz duży otwór przy przodzie, dzięki któremu nie powinno być problemów z montażem chłodnicy. Generalnie RG4TF posiada wiele otworów (nie ogumowanych), dzięki którym spokojnie można przełożyć okablowanie za tackę na płytę główną. Z tyłu jest od 5 do 15 mm wolnej przestrzeni. Jest to trochę mało, jednakże należy pamiętać o wybrzuszeniu na boku obudowy, które to zwiększa ilość miejsca. W tej części Regnum można zmieścić jeszcze dwa dyski SSD oraz dwa urządzenia 5,25 cala. RG4TF pomieści karty graficzne o długości do 380 mm oraz chłodzenia procesora o wysokości do 160 mm (wersja bez hartowanego szkła do 162-163 mm).

W drugiej części wnętrza można zmieścić zasilacz (stawiany na czterech gumowych nóżkach) oraz dwa dyski 3,5 cala lub 2,5 cala. Należy pamiętać jednak, że długość zasilacza jest limitowana i większe konstrukcje mogą się nie zmieścić. Dyski są mocowane na specjalnych szynach.

Obudowa także sprzyja chłodzeniu cieczą. Na przodzie jak i an górze spokojnie zmieszczą sie chłodnice 240 mm. Także powinno udać się zamontować w obudowie własne chłodzenie cieczą.

Podsumowanie

Obudowa kosztuje 189 zł. Pozostałe wersje zostały wycenione na 159 zł (RG4), 179 zł (RG4T) oraz 169 zł (RG4F). W mojej opinie są one, najbardziej wersje ze szkłem hartowanym, idealnym i najlepszym wyborem poniżej 200 zł. RG4TF została dobrze wykonana, w szczególności jak na swoją cenę. Można w niej zmieścić dużo i długich podzespołów, także system zarządzania okablowaniem jest okej. Szkło hartowane robi ogromną robotę i sprawia, że skrzynka nie wygląda na aż tak tanią. Także w obudowie obecne są trzy wentylatory, które choć nie wieją mocno to są ciche i zapewniają podstawowy przepływ powietrza. W RG4TF bez problemów można także zmieścić chłodnice. Gorąco polecam jej zakup (bądź innego modelu z tej serii). Z pewnością będziecie obudową zachwyceni w szczególności (chyba się powtarzam :P ) za tak małą kwotę.