Udało nam się otrzymać na testy płyty główne oparte o Z390 od ASRocka. Pierwsza z nich to model Z390 Extreme4. Czy jest ona dobrym wyborem?
Wygląd
Płyta zapakowana została w dosyć standardowy karton. Wraz z nią otrzymujemy instrukcję, płytę ze sterownikami, cztery kable SATA, mostek SLI oraz trzy śrubki dla złączy M.2. Dodatki są więc standardowe, choć cztery kable SATA są miłym dodatkiem. Gwarancja wynosi 36 miesięcy.
Płyta wygląda całkiem fajnie. Posiada ono podświetlenie, którym można sterować za pomocą oprogramowania. Jest ono szaro-czarna i powinna pasować do zestawów komputerowych tworzonych w tej kolorystyce. Z390 Extreme4 jest w formacie ATX i ma wymiary wynoszące 305 mm x 244 mm. Gniazdo procesora obsługuje konstrukcje z 8. i z 9. generacji Intela. Za zasilanie odpowiada 12 fazowa sekcja zasilania. Jej chłodzenie jest bardzo dobre i nie będzie problemów z przegrzewaniem się. Procesor zasilany jest z jednej wtyczki 8 pin i jednej 4 pin.
Standardowo, po prawej stronie znajdują się cztery sloty na pamięci DDR4. Ich maksymalna częstotliwość może wynosić 4300 MHz. Płyta wspiera profile XMP oraz posiada specjalne, złote złącza poprawiające wydajność pamięci. Z390 Extreme4 posiada też trzy złącza PCI-E x16 oraz trzy PCI-E x1. Płyta wspiera możliwość łączenia wielu kart graficznych w nawet 3-Way CrossFireX czy Quad SLI. Dwa górne sloty PCI-E są specjalne wzmacniane i żadna grafika nie będzie w stanie ich wyłamać.
Z390 Extreme4 oferuje dobre możliwości na dyski. Posiada ona osiem złączy SATA3 6,0 Gb/s wspierających RAID 0, 1, 5, 10. na płycie znajdują się też dwa złącza M.2 wspierające PCI Express. Jedno z nich obsługuje formaty 2230/2242/2260/2280 a drugie 2230/2242/2260/2280/22110. Większe złącze posiada dołączony radiator zapewniający niskie temperatury dysku podczas pracy. Karta sieciowa to Intel I219V wspierające prędkości 10/100/1000 Mb/s. Płyta posiada też złącze M.2 do podłączenia karty WiFi 2230 Intel CNVi. Karta muzyczna to Realtek ALC1220. Oferuje ona SNR na poziomie 120 dB oraz posiada ochronę przed przepięciami, kondensatory Nichicon czy pozłacane złącza. Ma ona zapewniać bardzo dobrą jakość dźwięku.
Na samym PCB znajduje się mnóstwo wyjść. Do dyspozycji mamy między innymi dwa wejścia na paski LED RGB, jedno złącze CPU 4 pin, jedno CPU/ Water pump 4 pin, trzy 4 pin na wentylatory od obudowy, wejście audio na złącza obudowy, wejście Thunderbolt, dwa złącza na USB 2.0, dwa złącza na USB 3.1, złącze USB-C z przedniego panelu. Opcji i możliwości jest sporo i do płyty podepniecie wszystko co chcecie. Szkoda jednak, że nie ma wyświetlacza komunikatów POST czy przycisków do uruchamiania płyty głównej.
Z tyłu także jest sporo złączy. Idąc od góry do dyspozycji mamy dwa złącza USB 3.1 Gen 1, złącze PS/2, DisplayPort 1.2, HDMI, D-Sub, dwa USB 3.1 Gen 1, USB 3.1 Gen 2 Type-C, USB 3.1 Gen 2, RJ-45, SPDIF oraz sześć złączy od karty muzycznej. Ilość jest odpowiednia i pozwala na podłączenie praktycznie wszystkiego co chcemy. Aczkolwiek nie pogardziłbym jeszcze np. dwoma złączami USB 2.0 dla starszych urządzeń – na pewno wiele osób by z tego skorzystało.
BIOS
BIOS ASRocka jest jednym z moich ulubionych. Wszystkie opcje są łatwo dostępne i nie jest nic poukrywane. Płyta pozwala na łatwe sterowanie podłączonymi wentylatorami czy sprzętem. Dosłownie paroma kliknięciami dostaniemy się do wybranej opcji. Nie ma też problemów z podkręcaniem czy ze zmianą różnych ustawień. Początkujący użytkownicy mają do dyspozycji proste menu, gdzie mogą szybko ustawić choćby XMP.
Oprogramowanie
Z oprogramowania warto wspomnieć o dwóch aplikacjach. Pierwsza to A-Tuning. Pozwala ona na zmianę trybu pracy komputera, podkręcanie procesora czy sterowanie wentylatorami. Także wyświetla ono wszelkie informacje na temat sprzętu. Drugie to Polychrome Sync, które umożliwia zmianę podświetlenia. Sterować można z osobna każdą rzeczą oraz dołączonymi paskami czy urządzeniami LED. Oprogramowanie jest jasne i bardzo proste w użytkowaniu. Można zmieniać style podświetlenia oraz sprawić, aby każda rzecz inaczej wyglądała.
Platforma testowa
Testy i podsumowanie
W testach płyta wypadła bardzo dobrze. Wyniki złączy USB oraz SATA są znakomite – nie ograniczają podłączonego dysku. Pamięci pokazują pazur, podobnie jak procesor. W grach także wydajność stoi na najwyższym poziomie. Karta sieciowa działa bez problemów – ping jest niski oraz osiągnięte jest maksimum łącza. Karta muzyczna również jest dobra jak na zintegrowaną. Spokojnie zapewni ona dobre wrażenia dźwiękowe i jedynie zewnętrzne karty są w stanie być lepszymi konstrukcjami. Także podczas podkręcania nie było problemów – procesor osiągnął spokojnie 5,0 GHz.
Podsumowanie
ASRock Z390 Extreme4 kosztuje około 860 zł. Uważam, że w tej cenie jest to bardzo dobry wybór. Płyta posiada podświetlenie a sam design wpasuje się w większość komputerów. Produkt ASRock oferuje sporo możliwości, także dotyczących podłączenia zewnętrznych urządzeń czy wewnętrznych. Warto zwrócić uwagę na 12 fazową sekcję zasilania, która wymaga podłączenia dwóch złączy – 8 pin + 4 pin. Płyta posiada przejrzysty BIOS i przydatne oprogramowanie. Testy wykazały, że nie powinna ona ograniczać podzespołów. ASRock Z390 Extreme4 jest na pewno dobrym wyborem i warto wziąć ją pod uwagę.