Druga z podkładek, jaką otrzymałem do testów, jest dosyć tanim modelem od firmy Natec. Dipper ma świetnie sprawdzić się na lato i zapewnić dobre chłodzenie laptopom. Ale czy jest to możliwe w tak niskiej cenie?
Podkładka została zapakowana w biało-niebieski karton. Wraz z nią otrzymujemy tylko kabel zasilający. Gwarancja wynosi 24 miesiące.
Dipper wygląda całkowicie normalnie – jest to w pełni czarna podstawka. To, co ją wyróżnia to niebieskie podświetlenie wentylatora, które może, ale nie musi się podobać. Wymiary podstawki to 267 mm x 377 mm x 33 mm. Producent deklaruje kompatybilność z laptopami do 15,6 cala. Po jej bokach znajdują się dwie rączki, które mają ułatwić jej przenoszenie. Na spodzie znajdują się dwie nóżki, który mają za zadanie utrzymać laptopa w ustawionej pozycji, powstrzymać go przed zjeżdżaniem z podkładki. Dipper umożliwia także regulację kąta nachylenia w 6 poziomach, co jej miłym dodatkiem. Z jego tyłu znajduje się włącznik oraz dwa wyjścia USB 2.0. Jedno z nich służy do zasilania podkładki, a drugie służy jako hub. Dzięki temu nie stracimy złącz w laptopie (chyba że macie tylko USB 3.0). Za chłodzenie odpowiada jeden 200 mm wentylator. Generowany przepływ powietrza wynosi 24 CFM, a głośność 18 dBA. Całość została wykonana z tworzywa sztucznego i to właśnie po jakości widać, że jest to sprzęt z niższej półki. Podstawka zdaje się być „plastikowa” i przy cięższych laptopach ma się wrażenie, jakby zaraz miała się rozlecieć.
Testy i podsumowanie
Testy zostały wykonane z wykorzystaniem laptopa MSI GE72VR.
Testowany laptop jest w rozmiarze 17 cali więc większym od deklarowanej kompatybilności. Jednakże nie było z nim żadnych problemów. Ponownie podkładka nie obniżyła temperatury procesora, ale bardzo pozytywnie wpłynęła na dysk oraz grafikę. Sama kultura pracy także jest dobra – pod obciążeniem raczej nie powinniście jej słyszeć.
Natec Dipper kosztuje około 40 zł. W tej cenie jest to dobry wybór, który dzięki 200 mm wentylatorowi dobrze schłodzi Waszego laptopa. Podkładka dosyć mocno obniżyła temperaturę dysku, który osiągał bez niej krytyczne wartości. Wygląda ona neutralnie, jedynie wyróżnia ją podświetlane śmigło. Największą jej wadą jest jakość wykonania – pod tym względem jest słabo i przy cięższych laptopach warto jednak dołożyć do aluminiowych konstrukcji. Generalnie jako tania podkładka sprawdza się ona dobrze i warto ją w tej cenie rozważyć.