WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Krótki test podkładki SilentiumPC Glacier NC400

Ostatni test podkładki chłodzącej pod laptopy został opublikowany dawno temu na łamach WhatNext. Czas to nadrobić. Dzisiaj chciałbym Wam zaprezentować produkt od SilentiumPC – Glacier NC400. Czy jest ona warta rozważenia podczas zakupów?

Pudełko jest utrzymane w barwach typowych dla firmy, czyli biało-żółtych. Wraz z podkładką otrzymujemy tylko kabel zasilający. Szkoda, że producent nie pokusił się choćby o podstawową instrukcję. Gwarancja wynosi 24 miesiące.

Podkładka wygląda bardzo dobrze. Jest cała czarna i powinna ładnie wpasować się w wygląd większości notebooków (w sprzedaży jest dostępna także wersja biała). Ma ona wymiary 384 x 312 x 54 mm i waży 0,8 kg. Dzięki takim wymiarom jest ona kompatybilna z laptopami o wielkości od 8,9 cala do 17,3 cala. Z tyłu NC400 znajdują się dwa porty USB 2.0. Z obydwu można zasilać podkładkę a także obydwa mogą służyć jako dodatkowy port USB. Także tam znajduje się system regulacji obrotów. 200 mm wentylator można wyłączyć, włączyć na niskie obroty (600 RPM) lub wysokie obroty (750 RPM). Głośność wtedy powinna wynosić 11,9 dBA lub 14,9 dBA. Wentylator został oparty o łożysko ślizgowe a jego żywotność wynosi 50 tysięcy godzin. Śmigło zaciąga powietrze spod NC400 i dmucha nim bezpośrednio na laptopa. Podkładka stoi na czterech nóżkach, które od spodu zostały wyłożone gumą. Dzięki temu NC 400 nie porusza się po różnych powierzchniach podczas pracy z laptopem. Podkładka nie posiada regulacji kąta pochylenia a szkoda, bowiem poprawiłoby to komfort jej użytkowania. Jakość wykonania całości jest bardzo dobra. Podkładka została w głównej mierze stworzona z tworzywa sztucznego oraz metalowej kratki nad wentylatorem.

Testy i podsumowanie

Testy zostały wykonane na ultrabooku Asus UX410UA. Należy pamiętać, że w przypadku czysto gamingowych laptopów różnice pomiędzy danymi podkładkami będą większe.

Glacier NC 400 kosztuje około 85 zł. Podkładka obniża temperatury zarówno procesora jak i dysku. Przy niskich obrotach efekt jest słabo widoczny, jednakże wtedy też jest w miarę cicho. Przy wysokich efekt chłodzący jest mocny jednakże jest też głośniej. Dzięki prostemu przełącznikowi obrotów można dopasować działanie NC400 do wymagań. Produkt jest także dobrze wykonany, nie ślizga się po powierzchniach a zastosowane tworzywo sztuczne nie stwarza wrażenia słabej jakości. Podkładka oferuje także dodatkowe złącze USB 2.0, które zrekompensuje stratę po starcie jednego na rzecz zasilania produktu. Jeśli szukacie w miarę taniej podkładki, która pozwoli Wam ochłodzić laptopa to myślę, że warto zastanowić się nad propozycją od SilentiumPC.