Intel Core i5-9600K to procesor bardzo często polecany do gier. Niedawno pojawiła się dla niego konkurencja od AMD, o której mówi się, że jest wydajniejsza. Czy nasze testy potwierdzą tę teorię, czy może 9600K do gier będzie dalej lepszym wyborem?

Testowany procesor ma 6 rdzeni i 6 wątków. Bazowa częstotliwość wynosi 3,7 GHz a maksymalna turbo 4,6 GHz. Intel Core i5-9600K ma TDP równe 95 W i został on wykonany w 14 nm. Procesor ma 9 MB SmartCache oraz umożliwia on podkręcanie. W pudełku znajduje się tylko procesor – należy pamiętać o zakupie do niego osobnego chłodzenia.

Intel Core i5-9600K ma także wbudowaną kartę graficzną. Jest to UHD 630, którym w tym teście się nie zajmiemy. Grafika powinna jednak wystarczyć do wszystkich podstawowych zadań, a nawet do grania w takie gry jak League of Legends.

[nextpage title=”Platforma testowa”]

Platforma Testowa
Chłodzenie
Cooler Master MasterLiquid 240
Pasta termoprzewodząca
Noctua NT-H1
Płyta główna
Asus ROG Strix Z390-F Gaming
Płyta główna
Asus ROG Strix X570-E Gaming
Grafika
Gigabyte GeForce RTX 2080 SUPER Gaming OC 8G
Pamięć RAM
Kingston Predator 2x 8 GB 3000 MHz
SSD
Samsung 970 Evo NVMe M.2 1TB
Zasilacz
Be quiet! Dark Power Pro 11 750W
Monitor
Acer Predator XB271HU Abmiprz

 

[nextpage title=”Programy”]

 

W programach Intel Core i5-9600K zdecydowanie przegrywa z konkurencją od AMD. Widać tutaj brak większej liczby rdzeni, które pozwoliłyby choćby na szybsze renderowanie. Sytuacja w tym wypadku jest więc jasna.

[nextpage title=”Gry”]

W grach sytuacja się odwraca. Na 10 testowanych tytułów zaledwie w 2 wygrała konkurencyjna konstrukcja. 9600K nie ma może powalającej przewagi, ale ta jednak występuje. Oznacza to, że do gier testowany procesor będzie ciągle lepszym wyborem.

[nextpage title=”Temperatura i pobór mocy”]

Testy temperatur przeprowadziłem przy AiO rozkręconym na maksymalne obroty wentylatorów i pompki – pozwoli to na obiektywne porównanie różnych procesorów.

Intel Core i5-9600K jest całkiem chłodny – 54 stopnie pod obciążeniem to świetny wynik. Także pobór mocy jest niski jak na testowane CPU.

[nextpage title=”Podkręcanie”]

W testach OC założyłem, że większości z Was nie będzie się chciało spędzać godzin w BIOS-ie w celu osiągnięcia maksymalnego taktowania. Zaprezentowane wartości są więc tymi, które bez problemów osiągnięcie zaledwie dwoma kliknięciami.

Intel Core i5-9600K udało mi się podkręcić do 4,9 GHz przy napięciu 1,35 V. W przypadku programów procesor dalej przegrywa z konkurencją od AMD, ale w grach już zawsze jest wydajniejszy. Warto tutaj zauważyć, że same temperatury dalej nie są zbyt wysokie – lekko ponad 70 stopni pod obciążeniem to bardzo dobry wynik.

[nextpage title=”Podsumowanie”]

Intel Core i5-9600K kosztuje około 1100 zł. Do tego należy doliczyć chłodzenie za co najmniej 100 zł. Jest to procesor, który warto kupić do gier. Jest on wydajniejszy w tych zastosowaniach od propozycji od AMD i co do tego nie ma wątpliwości. Jednakże jeśli będzie korzystali z CPU do renderowania czy obliczeń, to wtedy lepiej zdecydować się na konkurencyjne rozwiązanie „czerwonych”.

Testowany procesor  ma także spory potencjał OC, który warto wykorzystać. Po podkręceniu procesor już znacznie wyprzedza w grach Ryzen 5 3600X. CPU jest także w miarę chłodne, co pozwala na zastosowanie nawet tańszych chłodzeń (nie licząc OC, ale to norma). Dla części osób plusem na pewno będzie wbudowany układ GPU.

W mojej opinii Intel Core i5-9600K w dalszym ciągu jest najlepszym wyborem w swojej cenie do gier i do takich zastosowań zdecydowanie warto go kupić. Jeśli jednak chcecie procesor także do bardziej profesjonalnych zastosowań do lepiej skłonić się ku konkurencyjnemu rozwiazaniu od AMD.

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej