Asustor ostatnio wprowadził do oferty sporo serwerów NAS oznaczonych jako wersje v2. Mają one być ulepszonymi modelami poprzednich wersji. Właśnie do testów otrzymałem model Asustor AS3102T v2. Czy rzeczywiście widać zmiany?

Asustor AS3102T v2 – zestaw i konstrukcja

Serwer NAS otrzymałem w standardowym dla Asustora pudełku. Wraz z nim otrzymujemy zasilacz, instrukcję, płytę ze sterownikami, śrubki oraz dwa kable Ethernet. Dodatki są więc całkowicie standardowe.

Asustor AS3102T v2 wygląda dosyć standardowo jak na produkt tej firmy. Przód jest więc całkiem niezły i serwer powinien dobrze prezentować się w firmie czy w mieszkaniu. Dokładne wymiary serwera to 165 mm x 102 mm x 218 mm a waży on 1,17 kg bez dysków. Jest on na tyle mały, że spokojnie każdy z Was znajdzie dla niego miejsce.

Dostęp do dysków możliwy jest poprzez zdjęcie dwóch tylnych szybkośrubek. Jest to proste i nie powinno sprawiać nikomu problemów. Asustor AS3102T v2 pomieści dwa dyski 3,5 cala HDD, z czego każdy z nich może mieć maksymalnie 14 TB.

Z przodu widoczne jest złącze USB 3.1 Gen 1 oraz diody informujące o pracy urządzenia. Z tyłu producent umieścił dwa złącza USB 3.1 Gen 1, dwa Gigabit Ethernet, HDMI, przycisk włączający, reset, blokadę Keningston Lock oraz 70 mm wentylator. Asustor AS3102T v2 stoi na czterech gumowych nóżkach, które absorbują wibracje oraz nie pozwalają na ślizganie się serwera po różnych powierzchniach.

Asustor AS3102T v2 – bogate wnętrze

Przejdźmy teraz do specyfikacji. Procesor to Intel Celeron 1,6 GHz (turbo do 2,48 GHz) wielkość pamięci RAM to 2 GB DDR3L. Asustor AS3102T v2 ma także 512 MB pamięci flash. Dyski można podpiąć w JBOD, RAID 0 lub RAID 1. Serwer działa pod kontrolą systemu ADM 3.1 i wspiera platformy:

  • Windows XP, Vista, 7, 8, 10, Server 2003, Server 2008, Server 2012,
  • Mac OS X 10.6 Onwards,
  • UNIX, Linux, and BSD.

Sprzęt łączy się z siecią za pomocą protokołów sieciowych CIFS / SMB, SMB 2.0 / 3.0, AFP, NFS, FTP (Unicode Supported), TFTP, WebDAV, Rsync, SSH, SFTP, iSCSI/IP-SAN, HTTP, HTTPS, Proxy, SNMP, Syslog. Całość wspiera szyfrowanie AES 256 bit.

Producent deklaruje maksymalny pobór mocy na poziomie 14,6 W, a głośność równą 18,6 dBA. Serwer powinien więc pracować dosyć cicho.

Jakie są różnice w stosunku do poprzedniej wersji? Obecność dwóch portów LAN to pewna nowość. Można je wykorzystać do połączenia dwóch routerów naraz albo do uzyskania łącza 2 Gb/s z jednym routerem. Większa ilość portów USB jest także kolejną zmianą. Także oprogramowanie jest nowsze co pozwala na lepsze wykorzystanie możliwości tego urządzenia. Ostatnią zmianą jest dodanie instrukcji Intel AES-NI, które przyspieszają szyfrowanie danych.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!