WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test sokowirówki GOTIE GSK-800

Kto nie chciałby się napić dobrego soczku ze świeżych owoców? Pewnie taką osobę jest bardzo ciężko znaleźć. Jeśli ostatnimi czasy myśleliście o zakupie sokowirówki to zapoznajcie się z tym co ma do zaoferowania GOTIE. GSK-800 to stosunkowo tania sokowirówka, która ma spełniać wszystkie założenia takiego urządzenia. Zapraszam do testu.

Sokowirówka przyszła w czarnym opakowaniu. Wraz z nią otrzymujemy instrukcję, kartę gwarancyjną oraz pojemnik na sok. Instrukcja została napisana w języku polskim i należy ją przeczytać przed uruchomieniem urządzenia. Jest w niej zawarte kilka ważnych rzeczy dotyczących obsługi urządzenia. Gwarancja wynosi 2 lata.

Wykonanie i parametry

GSK-800 ma wysokość ok. 40 cm, długość ok. 30 cm i szerokość ok. 20 cm. Są to więc wymiary standardowe dla urządzeń do kuchni. Wygląda ono dobrze – producent zastosował proste połączenie srebrnego z czarnym, które zazwyczaj jest okej. GSK-800 charakteryzuje się dużą mocą 800W, dzięki czemu nie powinien on mieć problemów z wydobyciem soków z warzyw czy owoców. Posiada ono 5 trybów pracy: Soft Fruit, Veg Process, Blend Mill, Apple oraz Hard Veg. Odpowiadają one obrotom od 9000 rom do 16000 rpm. Dzięki takiemu zakresowi można dostosować działanie do wybranych owoców czy warzyw. Obudowa oraz sito zostały wykonane ze stali nierdzewnej, dzięki czemu nie straszna im jest woda. Samo sitko posiada bardzo małe otwory, dzięki czemu powinna zajść dobra filtracja stałych elementów. GSK-800 steruje się za pomocą przycisków i wyświetlacza LCD. Można tam wybrać wcześniej wspomniane tryby pracy, włączyć na stałe urządzenie czy za pomocą przycisku Pulse włączyć sokowirówkę tylko na chwilę (będzie uruchomiona tak długo jak będzie włączony przycisk). Co ważne, GSK-800 nie może działać dłużej niż 10 minut bez przerwy – dłuższa praca może spowodować uszkodzenie silnika. Po każdym takim działaniu musi zostać zrobione przynajmniej 5 minut przerwy. Urządzenie posiada dołączony długi kabel oraz współpracuje ono z napięciem 230 V. Stoi ono bardzo stabilnie dzięki gumowym stopkom antywibracyjnym. GSK-800 składa się z 6 części. Pierwsza to dociskacz z tworzywa sztucznego, druga to plastikowa, przezroczysta pokrywka wraz z otworem wlotowym o średnicy 75 mm, następne części to pojemnik na miąższ z tworzywa sztucznego, sitko, taca z lejkiem oraz pozostała część w której znajduje się między innymi silnik. Pierwsze 5 części należy myć po każdym użyciu. O tym czy to jest łatwe dowiecie się z następnego akapitu. GSK-800 posiada także zabezpieczenie przed niepoprawnym złożeniem więc nie da się go uruchomić jeśli coś jest nie tak.

Testy

Zacznijmy od obsługi. GSK-800 jest banalne w obsłudze, głównie dzięki czytelnemu wyświetlaczowi. Można tam łatwo ustawić odpowiednie opcje i bezproblemowo używać sokowirówki. Dużym plusem jest 75 mm otwór wlotowy, dzięki któremu można wrzucać owoce czy warzywa (w szczególności jabłka) w całości, albo chociaż przekrojone na pół. Sokowirówka jest bardzo stabilna podczas pracy i nie przenosi wibracji na stół. Sokowirówka jest głośna podczas działania. Z odległości 20 cm natężenie dźwięku wynosi od 78 dBA do 83 dBA ale w tym drugim wypadku nie ma się co dziwić – 16 tysięcy obrotów robi swoje. Rozłożenie GSK-800 jest bardzo łatwe, jednakże umycie już jest cięższe. Sitko jest bardzo trudne do dokładnego wymycia a także pojemnik na miąższ czy pokrywka mają trudno dostępne miejsca. Nie jest źle jednakże mogło by być znacznie prościej. Pod względem poboru mocy jest różnie – od 88 W na najmniejszych obrotach do aż 288 W mna największych. Odnośnie używania jeszcze jedna rzeczy wpadła mi w oko – brak zatyczki na lejek. Często po odsunięciu pojemnika na sok dalej z lejka spadają pojedyncze krople, a można by tego łatwo uniknąć.

Podczas używania wykonywałem soki głównie z owoców. GSK-800 bardzo dobrze radzi sobie z jabłkami, grejpfrutami czy cytrusami, kiwi, gruszkami itp.. Zgodnie ze specyfikacją, nie ma szans na uzyskanie soku z owoców, które go mają mało – np. bananów. Sprawdziłem to i rzeczywiście soku praktycznie nie było. nie jest to wada bowiem tak działają sokowirówki, ale chciałem żebyście byli tego świadomi. Sam sok nie jest idealnie klarowny. Po wirowaniu owoców czy warzyw i odstawieniu soku na chwilę widać partię miąższu na górze, którą można zgarnąć i wyrzucić albo wymieszać – ja preferowałem tą druga opcję. Wydaje mi się, że filtracja mogłaby być znacznie lepsza. Zresztą, przykładowe zdjęcia soków macie nad tym akapitem. A jak z ilością soku? Wszystkie wartości jakie podam dotyczą owoców ze skórkami. Pamiętajcie też, że sama ilość soku zależy w dużej mierze od soczystości owoców. A więc po kolei. Z 1,1 kg pomarańczy i 0,250 kg grejpfruta udało uzyskać mi się około 660 ml soku, z 1,3 kg grejpfruta około 750 ml soku, z 1,04 kg pomarańcza + granata + cytryny + kiwi około 600 ml a z 980 g jabłek około 700 ml. Wartości są dobre, jednakże wydaje mi się że można by więcej z tych owoców wycisnąć. Po każdym teście patrzyłem na miąższ i z pewnością można by jeszcze popracować na sokiem. Ale nie jest źle – powiedziałbym bardziej, że jest po prostu okej.

Podsumowanie

GOTIE GSK-800 kosztuje około 260 zł. Jest to bardzo tania i podstawowa sokowirówka. W tej cenie nie można było oczekiwać po niej cudów ale też nie powinna być złym produktem – tak też wypadła w testach, jest ona po prostu dobra. Potrafi ona uzyskać dobrą ilość soków z owoców czy warzyw, jest stabilna i nie przenosi wibracji na stół. Jest dobrze wykonana i powinna wpasować się w wygląd większości kuchni oraz została odpowiednio wyceniona w stosunku do tego, co oferuje. Łatwość czyszczenia jest taka sobie – wszystko mogłoby odbywać się znacznie prościej. Także soki mogły by być klarowniejsze czy lejek powinien posiadać zatyczkę. Ogólnie rzecz biorąc jest to poprawne urządzenie, które zapewni Wam smaczne soki i nie będzie wymagało praktycznej żadnej nauki aby go obsługiwać. Jeśli szukacie taniej sokowirówki to myślę, że urządzenie Gotie powinno Was zadowolić.