Sieci mesh WiFi to coraz popularniejsze rozwiązania, które pozwalają na pokrycie zasięgiem dużych domów. Do testów otrzymałem właśnie TP-Link Deco M4 – czym to rozwiązanie się charakteryzuje i jakie posiada wady?

Routery zapakowane zostały w tradycyjny karton. Wraz z nimi otrzymujemy kabel Ethernet, dwa zasilacze oraz instrukcję. Dodatki są więc podstawowe, ale do uruchomienia sieci mesh WiFi nic więcej nam nie potrzeba. Warto tutaj zauważyć, że w sprzedaży jest jeszcze wersja z 1 lub 3 routerami, co pozwala na rozszerzenie sieci. Gwarancja wynosi 3 lata.

TP-Link Deco M4 wygląda dobrze. Są to dwie białe wieże z czarnym wykończeniem, pośrodku które znajduje się podświetlane logo sygnalizujące pracę. Spokojnie więc możecie postawić je w widocznym miejscu w mieszkaniu i urządzenia nie będą go szpeciły. Dokładne wymiary to 190 mm wysokości x 90 mm średnicy koła. TP-Link Deco M4 zostało wykonane z tworzywa sztucznego, więc jest to raczej delikatne urządzenie. Z tyłu znajdują się dwa gigabitowe wejścia ethernet a całość stoi na gumowych nóżkach. Na spodzie znajduje się też wejście na kabel zasilający oraz przycisk reset.

Urządzenia posiadają po 2 wewnętrzne anteny dwupasmowe. Standardy pracy bezprzewodowej to IEEE 802.11 ac/n/a 5 GHz i IEEE 802.11 b/g/n 2,4 GHz. Prędkość transmisji dla 2,4 GHz to 300 Mb/s a dla 5 GHz to 867 Mb/s. Za bezpieczeństwo odpowiadają protokoły WPA-PSK/WPA2-PSK. Producent deklaruje płynne przełączenie się pomiędzy routerami przy przemieszczeniu się po pomieszczeniu. Routery mają także adaptatywną technologię routingu, która automatycznie wybiera najlepszą trasę oraz pasmo dla danych. Także nie zabrakło automatycznej naprawy połączeń, która zapewnia brak możliwości straty WiFi. Producent deklaruje także pokrycie domu o wielkości do 260 m^2.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!