Reklama

Test wentylatora Xilence Performance A+ 120mm RGB SET

Pierwszy podświetlany wentylator w ofercie Xilence

Xilence od dłuższego czasu przymierzało się do wejścia na rynek podświetlanych podzespołów i wreszcie doczekaliśmy się tego momentu. Firma zaprezentowała właśnie kilka produktów RGB LED, które powinny zainteresować spore grono osób. Pierwszym z nich jest wentylator Performance A+ 120mm RGB SET.

Wentylator został zapakowany w białe pudełko. Wraz z nic otrzymujemy instrukcję, zestaw śrubek, rozdzielacz RGB, odbiornik fal radiowych oraz pilot. Xilence zdecydował się na niewypuszczanie na rynek paczki wentylatorów,ale wypuścił jeden wentylator, który posiada wszystko do sterowania nim oraz pozostałe wentylatory, które można do niego dołączyć. Takie rozwiązanie jest znakomite, bowiem możecie kupić tyle śmigieł, ile potrzebujecie. Pilot jest dosyć standardowy. Umożliwia on wyłączenie podświetlenia, zmianę trybu pracy oraz zmianę prędkości wentylatora. Do wyboru jest mnóstwo różnych kolorów (nie tylko te wymienione na pilocie – można je zmieniać przyciskiem) co sprawia, że można dopasować kolorystykę do własnych wymagań. Także sterowanie odbywa się poprzez fale radiowe (podłączany do złącza SATA), co jest wygodniejszym rozwiązaniem od podczerwieni.

Performance A+ 120mm ma wymiary 120 mm x 120 mm x 25 mm i waży 130 g. Posiada czarną ramkę, a diody zostały umieszczone na samym środku. Dzięki specjalnym, przezroczystym skrzydełkom podświetlenie rozchodzi się na cały wentylator. Wygląda to całkiem nieźle, choć podświetlenie mogło by być trochę mocniejsze. Maksymalna prędkość śmigła wynosi 1600 RPM. Przepływ powietrza i głośność wynoszą wtedy kolejno 70 CFM oraz 32,5 dBA. Śmigło posiada 9 skrzydełek oraz oparte ono zostało o łożysko typu Hydro. Z Performance A+ 120mm wychodzą dwa kable. Jeden to 4 pin to podłączenia do płyty głównej, a drugi służy do podłączenia kontrolera podświetlenia albo do płyty głównej. Wentylator można także sterować za pomocą oprogramowania od producentów płyt głównych, jak Asus Aura Sync czy MSI Mystic Light. Jakość całości jest bez zarzutów.

Metodologia testów

  1. W testach został użyty anemometr Voltraft PL-130AN oraz decybelomierz Volfcraft SL-100.
  2. Wentylator został umieszczony w specjalnej tubie o długości 250 mm i średnicy 75 mm. Na drugim końcu tuby został umieszczony anemometr. Wyniki zostały spisane po ustabilizowaniu się przepływu.
  3. Testy głośności odbywały się z odległości 200 mm, przy tle 33 dBA.

Testy

Pod względem wydajności testowany wentylator wypada świetnie. Na 1200 i 1600 RPM generuje on przepływ powietrza porównywalny do konkurencji na wyższych obrotach. Jedynie na 800 RPM jest podobnie, jak u konkurencji. Okupione to zostało jednak niższą kulturą pracy – wentylator jest cichy na 800 RPM, ale na maksymalnych obrotach jest już bardzo głośny.

Podsumowanie

Xilence Performance A+ 120mm RGB SET kosztuje około 15 euro (ok. 65 zł), a sam wentylator bez dodatków około 8 euro (ok. 35 zł). W mojej opinii pomysł z rozdzieleniem wentylatorów na SET i zwykłe oraz brak paczki śmigieł jest fajnym pomysłem, bowiem nie jesteście zmuszeni do zakupu konkretnej liczby śmigieł, a możecie dobrać ich tyle ile potrzebujecie. Produkt Xilence wygląda bardzo dobrze, a także świetnie wypadł w teście przepływu i prędkości powietrza. Jedynie kultura pracy mogła by być trochę lepsza. Jeśli szukacie wydajnych i podświetlanych wentylatorów to warto zwrócić na nie uwagę.